| DuhoareRoberto a întrebat:

Salut,imi puteti spune ce HDD e bun pentru acest desktop? De 500 gb sau 1 Tb din altex sau eMAG
https://altex.ro/......RSTYLEV60/

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Eu as lua direct de 2 TB
1 TB e foarte putin pentru zilele noastre.
****************************************************
Trebuie sa aiba 7200rpm, minim 64 MB memorie cache,

https://altex.ro/......AWD10EZEX/

https://altex.ro/......1000DM010/

La eMAG sunt exact aceleasi modele (la acelasi buget).

https://www.emag.ro/......E8G7KBBBM/

https://www.emag.ro/......DZLJQ2BBM/

Acesta ar fi cel mai bun, dar costa dublu, nici macar eu nu am investit in Black, poti sa ai ghinion si cu ele daca e...

https://www.emag.ro/......D2F5JBBBM/

| DuhoareRoberto explică (pentru NLS):

Stii cumva de ce 500 gb costa mai mult decat 1 TB? Asa am observat la eMAG

| NLS a răspuns (pentru DuhoareRoberto):

1.fac parte din acelasi model?
Daca da, e pentru ca modelul de 1 TB a fost redus.

2. Nimeni nu mai cumpara de 500GB, oricat de ieftine ar fi, pentru ca sunt mult prea mici.
Vezi bine ca trendul impune SSD-ul ca unitate de stocare pentru Windows si programele instalate.
Asa ca HHD-ul ramane doar pentru stocarea fisierelor, si nu mai ai ce face cu un HDD mic.
In maxim 2 ani o sa fie si cele de 1 TB istorie/ nu o sa se mai produca.

In alta ordine de iei, acel sistem nu merita deloc banii, ti-a zis si colegul.
a) Cel.ro au un talent innascut in a-si bate joc de cumparatori atunci cand au nevoie de garantie, returnarea produselor, etc

b) aproape orice PC preasamblat, in afara statiilor preasamblate direct de producatorii mari de hardware, si destinate in special mediului business sau firmelor (DELL, HP, Fujitsu, Lenovo)
contine componente de foarte slaba calitate. (placa de baza, sursa, uneori si RAM, HDD/SSD, carcase care nu fac vanzare cu aerisire ce tinde spre 0).

Ryzen 7 2700 si GTX 1060 au nevoie de ceva putere, daca sursa ce au pus-o acolo si despre care nu dau nici un detaliu (producator, model) e un no-name facut pe barca in China, nu poate scoate puterea necesara pentru acele piese si in maxim 6 luni-un an te poti trezi ca bubuie si ia si restul sistemului cu ea.

Placa de baza are cel mai slab chipset, si in general chipseturile ieftine sunt destinate procesoarelor din gama de jos, nu unui Ryzen 7.

Pentru R7 2700 se recomanda minim B450 (care e putin mai scump).

Pe langa sursa si placa de baza de obicei si la SSD si RAM tot cu niste petarde vin.
Pentru ca cine cumpara acele sisteme habar nu are ce cumpara, asa ce se pot scapa de componentele proaste ce nu le trec.

| DuhoareRoberto explică (pentru NLS):

Mama...zici ca o sa bubuie pana la urma?

| NLS a răspuns (pentru DuhoareRoberto):

Nu neaparat, depinde putin de noroc, dar daca pe sursa aceea scrie Delux, Segotep, Rasurbo,
LC-Power, Floston, Serioux, Rhombutech, Akyga, Inter-Tech, Raidmax, atunci da, exista mari sanse sa scoata fum dupa o vreme,
pentru ca valorile inscrie pe stickerul lor nu corespund realitatii,
amperajul e si el departe de adevar,
sunt construite cu condensatori de calitate proasta, chinezesti (producatorii cu traditie folosesc condensatori japonezi de calitate superioara),
de multe ori nu au nici protectii decat teoretic, pe eticheta.

Cele de mai sus sunt mult mai pasibile defectarii decat sursele construite de producatorii consacrati: Antec, Sirtec, EVGA, Corsair, Cooler Master, Gigabyte, Seasonic, Silverstone, beQuiet, Thermaltake, Chiftec, Cougar.

Enermax, LEPA, Redragon sunt si ele OK.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Uite ce poti lua in acel buget, de la un magazin unde nu vei avea probleme cu garantia,

procesor mai puternic si mai nou,
placa de baza mai buna, chipset B450
placa video mai buna, (4GB, si e cu aproxamativ 15% mai performanta decat ce avea sistemul de la CEL)
SSD fiabil si rapid (exista SSD cu tehnologie NVMe, cam de 3 ori mai rapide, dar sunt mult mai scumpe. Nu m-am bagat la asa ceva, pentru ca pariez ca nici cel de la CEL nu are din acela. Pentru uz normal nu ai nevoie de viteza supersonica, acelea sunt folositoare daca lucrezi in programe de editare video. )

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4259726/

Sursa va tine sistemul, am simulat aici un consum cu OC (am pus 1660 Ti pentru ca 1650 Super nu era in lista)

https://outervision.com/b/sEl9Nd

Carcasa gasesti ceva pana in 200 RON, deci ai iesi doar vreo 80 RON peste alegerea ta, insa dormi linistit, ai piese mai puternice
si mai fiabile decat ce baga CEL in acele sisteme.

Uite ce as alege eu, datorita sitei pe de partea din fata si de sus, si pentru ca vine cu un ventilator in partea din spate, suficient pentru inceput. Pe viitor ar trebui sa mai adaugi macar unul in partea din fata.
E adevarat ca nu arata prea sinchisita, dar eu pun racirea pe primul plan, nu cate luminite are.

https://www.pcgarage.ro/carcase/aerocool/aero-300-black-faw/

! Alta carcasa cat de cat ok, pe care am descoperit-o acum cateva minute, datorita unui coleg de pe aici. Arata bine, e construita decent, in partea din fata are fante generoase pe lateral, ceea ce nu impiedica foarte tare aspirarea aerului.

https://www.pcgarage.ro/carcase/aqirys/electra/

Daca nu te intereseaza sa ai procesorul cat mai rece (ar trebui totusi sa te intereseze, avand in vedere ca e un mic monstru)
poti gasi asa ceva, e atragatoare si are o incercare de sita...

https://www.pcgarage.ro/carcase/njoy/motion-rgb/

| DuhoareRoberto explică (pentru NLS):

Mersi mult!

7 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Myria? Pe bune?
Succes!