| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune daca este compatibila aceasta placa video http://m.emag.ro/......DBW3CBBBM/ cu o placa de baza Asus P5B (nimic in plus)?

Răspuns Câştigător
| DoK a răspuns:

Da Stefan este compatibila. Eu iteleg de ce ai pus tu aceasta intrebare din cauza la PCIe 3.0. Placa video o sa lucreze si la aceasta placa de baza - posibil nu cu performanta la maxim.
Ce vreau sa iti spun aici nu depinde doar de placaa de baza, scrie toate caracteristicile la PC tau si o sa spun daca in general merita sa pui aceasta placa video la acest PC.

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Da, este perfect compatibila.

| dia456 a răspuns:

S-ar putea.

| Stufii a răspuns:

Foarte multumitor raspunsul tau! laughing

| Stufii a răspuns:

Ok! Pai am urmatoarele:
-4x1gb ram (doua din ele au cate 333mhz iar celelalte doua in jur de 250mhz)
-procesor Intel core 2 duo e6300
-HDD de 180 gb
-sursa de 500W
-Placa de baza Asus P5B
-placa video actuala AMD Radeon 2400XT
Am un sistem varza, stiu asta!
Dar imi voi schimba procesorul, placa video, memoria ram si cand imi permite bugetul voi schimba si HDD-ul.
Procesorul care vreau sa-l iau e un Core 2 Quad Q9300 si memoria RAM ceva pana la 800mhz pentru ca asta-i limita placii de baza adica daca am 4 sloturi probabil voi cumpara 4 placute de 2gb de 800mhz. Multumesc pentru ajutor!

| sltlp a răspuns (pentru Stufii):

De compatibila e compatibila, dar procesorul ala o sa limiteze destul de ult placa.
Cu un q9300 nu o sa o mai limiteze. Apropo, daca vrei sa "risti" vezi ca poti sa cumperi un cpu Intel xeon pe skt771+adaptor ce e aproape echivalent cu un q9550.

| DoK a răspuns (pentru Stufii):

Fara de vorba ca Quad Q9300 e mult mai bun ca e6300 tine vreo doua teste : http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core2-Quad-Q9300-vs-Intel-Core2-Duo-E6300 sau uitete la asta http://www.easycom.com.ua/......duo_e6300/ UItete ce memorie trebuie sa cumperi ca sa mearga normal la placa ta de baza http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5B/P5B_QVL.pdf. AAA da referitor la placa video ea e destul de buna dar iidea e in aceea ca daca vrei sa te folosesti de potentialul ei la maxim ai nevoie macar de un i3. Ce te-as sfatuii eu Mai stringe niste banii si cumpara un i3 si o placa de baza noua, tu si asa o sa bagi in completatia asta care vrei s-o faci bani buni, cred ca ar fi mult mai bine sa mai acumulezi inca niste banii pentru un procesor performant si o placa de baza care nu e chiar atit de scumpa. Anume ca la mina adoua poti gasi aproape orice la un pret destul de convenabil.

| Stufii a răspuns:

Multumesc de ajutor si pentru sfaturi! Mi s-a mai spus sa schimb si placa de baza.