| Fulbaster a întrebat:

Imi puteti spune si mie cateva despre Sony Vegas Pro 10, adica: poate filma in HD?, sau cat de potrivit este pentru editarea clipurilor pentru youtube!
Oricum, ziceti si ce lucruri importante mai stiti despre el.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Eu unul nu-mi mai pun problema de a nu sti engleza (din perspectiva lor) pentru ca engleza devine o limba din ce in ce mai stiuta. Iar tutorialele de pe Google ori sunt video, ori sunt mura-n gura, adica li se explica pas cu pas. Ce poate fi mai bun de atat?

Am auzit si eu de astfel de oameni, care isi instaleaza Sony Vegas si in cateva zile vor sa-l stearga, dar am vazut si mai multi care au devenit cu atat mai curiosi cu cat se complicau treburile. Eu pe asta mizez cand dau sfaturi de ce programe ar trebui sa foloseasca unii.

El le poate incerca pe amandoua, atat Sony Vegas cat si YTM, si sa vada care ii e mai accesibil din anumite puncte de vedere. Eu nu dau nimanu cu parul'-n cap daca nu-mi urmeaza sfaturile. Sunt multumit sa stiu ca a incercat. O zi faina! tongue

9 răspunsuri:
| Fulbaster explică:

Scuze, voiam sa spun daca poate edita in HD...

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Fulbaster):

Bineinteles. Sony Vegas este editorul video pentru tine atunci. Poti incerca si ce ti s-azis mai jos, de YTM, dar eu nu ma bag la acel program. Nu l-am folosit, si nu cunosc.

| horia2012 a răspuns:

De ce sa te chinui cuSony Vegas care e bun, dar e mai greu de invatat cand poti folosi un program youtube movie maker:
http://www.softpedia.com/......aker.shtml
si oricum niciunul nu e gratis.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru horia2012):

Ba da, e, daca stii unde sa cauti si ce sa descarci. tongue Iar Sony Vegas e mult mai complexdecat multe alte editoare video, avand resurse garla, si inca mai pot fi si adaugate altele, asta ramanand la decizia utilizatorului.

| horia2012 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Sunt multe programe bune daca stii unde sa cauti. Tu pleci de la ideea ca daca tu stii, toata lumea stie sau ar trebui sa stie. El nu stie sau nu prea stie editare video si daca l-ai bagat in Sony isi prinde urechile.Nu intotdeauna calea batuta de altii e cea mai buna.Depinde de utilizator daca e dispus sa invete. Si nu stiu daca ti-ai dat seama dar nu prea sunt dispusi. Program pe care i l-am dat e destul de usor cu cateva efecte si face direct calitate HD pentru youtube.Sunt destui care-si instaleaza Sony si nu stiu cum sa scape mai repede de el. Oare de ce?
Depinde de el cat e dispus sa invete sau sa-si bata capul si sa caute tutoriale pe net care 90% sunt in engleza.

| horia2012 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Asa e. O zi faina si tie.

| Fulbaster explică (pentru miTzuliK93):

Nu stiu de ce vreau sa iti dau funda, dar ti-o dau oricum happy

| miTzuliK93 a răspuns (pentru horia2012):

Eu unul nu-mi mai pun problema de a nu sti engleza (din perspectiva lor) pentru ca engleza devine o limba din ce in ce mai stiuta. Iar tutorialele de pe Google ori sunt video, ori sunt mura-n gura, adica li se explica pas cu pas. Ce poate fi mai bun de atat?

Am auzit si eu de astfel de oameni, care isi instaleaza Sony Vegas si in cateva zile vor sa-l stearga, dar am vazut si mai multi care au devenit cu atat mai curiosi cu cat se complicau treburile. Eu pe asta mizez cand dau sfaturi de ce programe ar trebui sa foloseasca unii.

El le poate incerca pe amandoua, atat Sony Vegas cat si YTM, si sa vada care ii e mai accesibil din anumite puncte de vedere. Eu nu dau nimanu cu parul'-n cap daca nu-mi urmeaza sfaturile. Sunt multumit sa stiu ca a incercat. O zi faina! tongue

| miTzuliK93 a răspuns:

Cum adica sa filmeze HD? Vrei sa spui daca merge sa faca video-urile HD, cu ce vezi tu pe YouTube cu 720p sau 1080p, este? Daca la asta te referi, atunci da, merge sa le faci astfel.

Si da a doua oara, este un program foarte bun pentru editare video.

Alte avantaje ale acestui program poti vedea aici, de exemplu: http://www.sonycreativesoftware.com/whats_new_in_vegas_pro_11

| EduuardGabriel a răspuns:

Sony vegas e foarte bun, e editor de clipuri, el nu filmeaza pc-u, da e bun uite aici cateva video-uri de ale mele, https://www.youtube.com/watch?v=gnL509n009g

https://www.youtube.com/watch?v=vAgwXu_Z47w&list=UU6S49dySjhjoNdP-j8EEEyw