| Armi480 a întrebat:

Salut,imi puteti trimite chestiile necesare pentru ca sa conectez PS3 la monitorul meu de PC? Eu am Dell 1908fp si nu stiu daca este bun ca sa intre toate cablurile alea in el. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Daca esti 100% sigur ca ala e montiroul tau, atunci ai noroc. Verifica totusi ceva: vezi daca la spate ai o astfel de mufa la monitor(dvi)
http://farm4.staticflickr.com/3361/3412716753_70e0a92873_b.jpg
daca da:
http://www.mediafun.ro/Cablu-HDMI-tata---DVI-D-tata-18+1-1M-14005?

Daca da, atunci poti sa cumperi un cablu hdmi dvi, care e ieftin. Daca nu ai asa ceva, atunci ai nevoie de un adaptor hdmi-vga, care e 150-200 lei.

| Armi480 explică (pentru sltlp):

Da,am mufa aia, doar cablul hdmi dvi imi trebuie?

| sltlp a răspuns (pentru Armi480):

Da, ai nevoie doar de acel cablu. Partea rea e ca nu o sa mai ai sunet!(pentru ca monitorul nu are boxe). Insa poti sa conectezi cu cablul rca la boxe, sau cu audio optic la un home-cinema. Ideea e ca se rezolva si la sunet.

| Armi480 explică (pentru sltlp):

Dar la casti nu se poate? Si daca nu trebuie sa pun niste boxe si sa le conectez la rca? Si cum fac asta?

| sltlp a răspuns (pentru Armi480):

Poti sa pui si casti sau de la rca. Dar iar, ai nevoie de alt cablu. De mentionat ca nici la varianta cu adaptor rca vga erai tot in sitatia asta cu sunetul. Oricum, daca ai casti, sau boxe cu jack de 3.55 mm, mai ai nevoie de alte doua adaptorare, pe care, cum ziceam, oricum sunt necesare.
Deci, pe final, e nevoie de adaptorul de sus, plus urmatoarele doua: http://www.e-datacomputer.ro/......_65365.htm http://www.e-datacomputer.ro/......5369_.htm. Nu sunt scumpe. Cred ca e mai scump transporutul. iar setarea la sunet o faci din consola.
Si sa iti explic cum faci: cumperi acel cablu si cele doua adaptoare. Vii cu consola langa monitor. Conectezi cablul intre ps3 si monitor(cel dvi-vga de mai sus). Configurezi consola(trebuie data o resetare la video putput, dureaza fix 10 secundde pe ceas, si nu se sterge nimic din consola). O sa ai imaginea pe monitor si confiurezi rapid ce vrea acolo(te pune sa confirmi rezolutia si alte 2-3 prostii). Dupa, cand consola e deschisa, pui cablul RCA in consola. De la cele 3 capete de la cablul rca, pui cel alb si cel rosu in adaptorul cumparat mai sus(la 4.46 lei). Apoi, in acel adaptor, pui alt adaptor, ca sa il treaca la mufa mama de 3.5 mm(cel de 3.99 lei). Conectezi ce vrei, casti, sau boxe, sau nu, insa intrii in setari la consola, la audio, si setezi ca output-ul audio sa fie pe rca. Si asta e tot. Ai imagine pe monitor, si audio in boxe sau casti.

| Armi480 explică (pentru sltlp):

Multumesc,m-ai ajutat cu mult.

6 răspunsuri:
| Komarov a răspuns:

Pentru conectare la monitor iti trebuie adaptor vga din cauza ca un monitor standard asta suporta ori hdmi e recomandat sa gasesti un adaptor vga