| dadaddadadda a întrebat:

Salut imi trebuie un rasp urgent am o poza in office 2003, cum reusesc sa o salvez?

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Întrebarea ta este uşor incorectă, nu poţi avea o poză în "Office 2003", eventual o poţi avea în "Word 2003" sau în "Excel 2003", sau în "Power Point 2003", pentru că "Office" este o colecţie, un grup de aplicaţii.

Presupun că foloseşti un sistem de operare Windows.

Afişează poza pe ecran, apoi caută pe tastatură tasta PrintScreen - captură de ecran (pe ea scrie "PrntScrn"), după care apasă butonul "Start" din colţul din stânga jos a ecranului, apoi alege "Run" şi scrie MsPaint în căsuţa care apare.

După ce apeşi OK, ţi se va deschide aplicaţia "Microsoft Paint". Apasă combinaţia de taste "CTRL + V", îţi va apărea imaginea întregului ecran, cea pe care ai captat-o prin apăsarea tastei PrintScreen.

Apoi, în Microsoft Paint fă aşa: în colţul din stânga sus vei vedea lista meniurilor (File, Edit, View, etc.).

Imediat sub meniul "Edit" se află un buton sub formă de dreptunghi trasat cu linie discontinuă, apasă-l.

Cursorul se va transorma într-un fel de cruce, apoi fă un click simplu în colţul din stânga sus a imaginii pe care o vrei salvate, ŢINE APĂSAT butonul mouse-ului şi creează prin mişcarea mouse-ului un chenar care să încadreze poza pe care o vrei salvată.

După eliberarea butonului mouse-ului îţi va apărea un chenar cu linie punctată. Apasă combinaţia de taste CTRL + C, pentru a copia poza de pe ecran în memoria volatilă a computer-ului.

Apoi, apasă combinaţia de taste "ALT + F4" pentru a închide aplicaţia Microsoft Paint.

Apoi, apasă din nou butonul "Start" din colţul din stânga jos a ecranului, apoi alege "Run" şi scrie MsPaint în căsuţa care apare.

După ce apeşi OK, ţi se va deschide din nou aplicaţia "Microsoft Paint".

Odată ajuns(ă) aici, apasă combinaţia de taste "CTRL + V", îţi va apărea poza decupată mai înainte.

La final, nu ai decât să apeşi meniul File, apoi Save As..., să alegi Save As Type = JPEG (a cincea opţiune din listă), să îi dai un nume relevant fişierului (File Name) şi să apeşi butonul "Save".

Este destul de greu de explicat în scris, este mult mai uşor de făcut în practică.

Dacă ai nevoie şi de alte informaţii la acest subiect, te rog să îmi scrii.

Mult succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RomulusMilea):

"Întrebarea ta este uşor incorectă" nu este cea mai eleganta exprimare si nu ai primi puncte pentru creativitate.

| RomulusMilea a răspuns (pentru anonim_4396):

OK, înţeleg. Învaţă-mă tu cum ar fi fost mai bine să fi scris. Din câte se vede, adresantul întrebării nu a fost deranjat de exprimarea pe care am ales-o, ci a găsit răspunsul meu drept util, pentru că mi-a acordat o fundă, în semn de apreciere. Mulţumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RomulusMilea):

laughing