| Razzvan5444006644 a întrebat:

Salut,in afara de driverele pentru gpu si placa de baza mai trebuie sa instalez ceva?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca ai Windows 10 sau 11, doar driverele pentru chipsetul placii de baza ar mai trebui instalate si eventual driverul pentru sunet.
Driverul de retea Ethernet poate ramane cel gasit de Windows.
Insa daca ai placa WiFi, atunci trebuie sa instalezi si driverul pentru placa WiFi.

Toate driverele le iei de pe pagina producatorului placii de baza, rubrica Support - Drivers.

Driverul pentru placa video trebuie obligatoriu instalat, dar il iei de pe pagina producatorului placii video (nVidia, AMD, sau eventual Intel).

5 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Restul de drivere...

| GL757W a răspuns:

Ce pc ai?

| Razzvan5444006644 explică (pentru GL757W):

Am un rtx 3060 ti, sistem de operare Windows 10 64 biti, placa de baza z590 16 gb ram, 1 tb ssd m.2, un i5 11400f

| NLS a răspuns (pentru Razzvan5444006644):

Pentru video, accesezi
https://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

cauti si downloadezi driverul pentru 3060 Ti
(Product Series : GeForce RTX 30 Series)

Pentru restul, scrii numele producatorului + modelul exact al placii de baza pe Google, intri pe pagina placii de baza, si undeva in dreapta sus o sa gasesti "Support".

De exemplu, pentru Gigabyte Z590 UD AC:
https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z590-UD-AC-rev-1x#kf

Unde vezi Driver OS, alegi sistemul de operare

https://www.gigabyte.com/......1x/support

Audio, Chipset si WLAN (WiFi Driver) te intereseaza.
(Si LAN, care e internetul cu fir, dar ce instaleaza Windows 10 de obicei e perfect.)