| florin926481f a întrebat:

Salut,
In cauza un laptop Lenovo, nu se mai deschide, se incarca doar logo ul Lenovo si o fereastra care dispare repede si nu se vede ce scrie.Care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ai incercat sa intri in SafeMode? (daca permite)
Imediat dupa ce apesi butonul de pornire, apesi F8 sau tasta corespunzatoare laptopului tau (o gasesti in manual daca in ecranul e POST nu apare)

In BIOS poti intra?
Iti recunoaste memoria, HDD-ul/SSD-ul?

O varianta ar fi sa inregistrezi cu telefonul cand pornesti, (sau un alt tip de camera web), apoi sa cauti frame-ul cu textul afisat.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Hardul. Cel mai probabil e defect, sau trebuie reinstalat windows-ul.

| flixbuster a răspuns:

Verifica in BIOS/UEFI daca mai ai HDD/SSD. Apoi incearca un Live Linux daca ai prin casa sau poti face pe la un prietent - sa vezi daca mai ai ceva pe HDD/SSD (in cazul in care-l mai gasesti prin BIOS/UEFI).

Variante ar fi cel putin doua:
- OS (de obicei Windows, mai rar Linux daca zici ceva cu BSD te felicit) dus;
- HDD/SSD dus.