| Adrian4123 a întrebat:

In viitorul apropiat vreau sa-mi cumpar un PC sau un Laptop.

Problema e ca sunt foarte confuz ce sa aleg. PC-urile am auzit ca "sunt mai sigure si nu-ti fac probleme ca un laptop care rezista mai putin".

Am vazut PC-uri (doar unitatea centrala) de la Serioux cu specificatii foarte bune, insa nu cred ca este o firma "de incredere".

Iar Laptopurile sunt mai putin performante, la un pret mai accesibil. Insa mi-am cumparat in trecut un laptop de la HP si m-a dezamagit Enorm. Probabil ca Laptopurile de la Acer sau Asus sunt mai bune/rezistente.

Eu NU imi doresc Ditamai PC-u (sau laptopul) de Gaming cu 32 GB RAM... Un PC decent. 4-6 GB RAM, 2, 5 Ghz+, Placa Video 1GB RAM (Dedicata), Memorie 500GB+ Free Dos (sa instalez orice sistem de operare vreau) si sa fie de la o firma buna; indiferent daca e PC sau Laptopo si sa nu treaca de 2000 Lei.

Imi puteti sugera PC-uri sau Laptopuri sau cel putin sa-mi spuneti in ce firme pot sa am incredere.

12 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Eu mi-am luat un i3 de la Altex cu 1800 lei și sunt foarte mulțumit de el (calculator, merg jocuri gen GTA 4 pe High...).

Iată proprietățile lui :
PROCESOR : Intel Core i3 3.3 GHz (Dual Core)
MEMORIE : 6 GB RAM
PLACA VIDEO : nVidia GeForce 630 de 2GB
HDD: 500 GB

Iată linkul :
http://www.altex.ro/......-630-linux
PS: când l-am luat era ultimul de pe stoc, acesta are doar altă carcasă, Linux și e mai ieftin.

Dacă vrei un laptop, ce zici de ăsta :
http://www.altex.ro/......3-free-dos

| Gabi05 a răspuns:

EdwardEddy cum poti ma sa zici ca un core 2 duo e bun, si ca are 6ghz, eu zic sa te duci sa inveti ceva it si sa revi.

Iati pe componente, iesi mai peformant decat ce recomand it-isti de mai jos.

Iti recomand
fx6300-6 nuclee
hd7770 1gb ddr5
sursa puternica, tinea si una de 400W
carcasa ventilata
4gb ram(arhisuficienti)
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/702175/
+
http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/

Iar pentru toti cei care recomanda pc-uri preasambalte, mai documentativa

| IonutGaby a răspuns:

Http://www.cel.ro/......0gb-4gb-l/
uite aici un site de pc componente pc si altele..eu am o unitate delux si este destul de buna

| andrw1929 a răspuns:

Pai..laptopurile sunt bune ai putea cumpara de la firmele "Acer" sau "Dell" eu am de la Dell si este foarte bun nu am avut probleme cu el insa PC este mai bun ca laptopul, bineinteles acum depinde si de firma si datele mai multe iar firme de calculatoare bune sunt : Sony Apple si Dell Funda?

| WithoutName123456789 a răspuns:

Poti sa iti iei un ASUS, firma este forate buna, si de incredere.
Insa, sa nu faci greseala sa iti iei un laptop Compaq, este una dintre firmele in care nu trebuie sa ai incredere.

| John1973 a răspuns:

Acesta este un laptop bun http://bit.ly/1yWjOrn

| AlexDu a răspuns:

Daca vrei un laptop bun, ti-as sugera Asus, ca e cea mai buna firma de laptopuri(zic asta ca am si eu un Asus si merge bine, dupa vreo 3 ani de cand il am).
Si o unitate centrala e buna, deoarece daca ti se strica ceva e mai usor de schimbat fata de laptop, de fapt la unitate nu se strica asa usor componentele.big grin

| EdwardEddy a răspuns:

Uite aici un super pc cu procesor core2duo de 3. 0Ghz = 6. 0Ghz.e foarte bun si destul de performant la pretul lui zic eu... Funda? file:///C:/Users/edy/Downloads/Calculatoare%20noi%20%20%20EVOcomputers.ro.htm

| Wally26 a răspuns:

Pai depinde ce vrei sa alegi...Laptop ai avantajul ca e portabil, cum ai spus si tu laptopurile sunt la preturi accesibile unul bun e cam la 2000 RON dar te poti descurca si cu unul la 1500-1700 RON (uite aici preturi http://www.marketonline.ro/......re/laptop/ ) in schimb pentru un Desktop PC tot la pretul acela ajungi pentru ca ai unitatea la 800-1000 RON dar celelalte periferice o sa te coste cam inca pe atat daca vrei sa ai ceva bun (uite aici o idee http://www.evocomputers.ro/......e-desktop/

Dar dupa parerea mea e mai bun Desktopul PC decat Laptopul, este mai stabil si mai sigur.
Uite aici si o comparatie intre cele doua http://www.wall-street.ro/......alcul.html
Sper ca ti-am fost de ajutor... funda? :D

| Anamaria0022 a răspuns:

Daca vrei sa-ti iei laptop, iti recomdan Asus sau Acer http://bit.ly/2echOEI

| BriannaBria a răspuns:

Deci, am inteles ca esti cam confuz in legatura cu asta, te lamuresc eu, daca tu esti felul de om care pleaca mult gen : Excursii, concedii, etc, iti recomand laptopoul pentru ca il poti lua cu tine (cu sticku-ul sau wairless) dar daca nu, sau nu risti sa il iei cu tine oriunde iti recomand PS-ul pentru ca este mai rezistent decat laptopul.
Firme de laptopuri: Hp (asa am eu si e foarte bun) Toshiba, Asus si Acer (in toate poti avea incredere)
Firmele de ps-uri sunt majoritatea bune, chiar daca voi spuneti ca Lg-urile nu sunt, eu am si il am de 7 ani si nu imi face figuri deloc happy
Succes happy Funda? puppy dog eyes