| SagaKZX a întrebat:

Intentionez sa scap de rasnita mea de pc in favoarea unui laptop.Mi-a atras atentia acesta: Laptop Dell Inspiron 5520 cu procesor Intel® CoreTM i5-3210M 2.50GHz, Ivy Bridge, 4GB, 500GB, AMD Radeon HD 7670M 1GB. Totusi vine cu Ubuntu preinstalat.Eu nu am mai folosit acest sistem de operare si vreau sa intreb daca pot sa bag win7 pe un laptop cu sistem de operare predefinit si daca da trebuie umblat in bios? Dau funda.Mersi!

2 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

La ce il folosesti? in gaming? ce buget ai? in banii care ii dai pe un laptop poti sa iti faci un desktop mult mai performant. daca vrei ajutor, cauta-ma pe mess la id mess sprintaroiuflorin

daca deja ai achizitionat laptopul, fa cum zice Florin Tanase. Daca nu merge, intra in bios cu tasta delete sau F2 depinde de bios, cauta sus tabul BOOT intra in el si selecteaza first boot device sa fie unitatea optica. (dai de sageti p[ana aceasta se duce sus, sa fie prima). apoi dai F10 (adica save) iesi si incepi un install de windows. vad ca ai 4GB de RAM. sa bagi windows 7 ultimate pe 64 biti (win 7 X 64) ca sa iti vada toata memoria RAM. eu recomand un desktop daca nu ai nevoie de mobilitate dar poti raspunde la ce te-am intrebat mai sus.

| Freddie23 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic diferit fata de o instalere Windows obisnuita!
Bagi DVD, stergi tot, partitionezi cum vrei, next de cateva ori si apoi ai Win 7