| anonim_4396 a întrebat:

Cineva care se pricepe în domeniul rețelistică?! dacă nu înțelegi nimic din ce am scris mai jos acolo, te rog eu, nu răspunde, priceput?!

Pe scurt: caut un ( ROUTER ) anume, să aibă putere de transmisie mare, important să nu aibe mai mult de 2 antene.
De ce? vreau să mă conectez la un Acces-Point ( public )
Dc nu mă abonez? e că nu vreau mușchii mei...
Am vizibilitate cu AP-ul? Da.
Distanța? aprox 360-400 Metri linie dreaptă, și câteva obstacole.
Ce am la dispoziție: Antenă direcțională puternică, Vizibilitate, semnal.
Ce nu am = Router cu +20Dbm ( 100Mw + )

Estimez că îmi va ajunge 20Dbm/100Mw pe o "singură ieșire, adică un router cu o singură antenă" deoarece pot realiza o conexiune cu unul mai slab de 15Dbm/50Mw în condiții cât de cât bune.
însă pentru a fi pe partea cea sigură aș dori ceva ce poate depăși în caz de nevoie bariera impusă de softwareul producătorului, adică să fie suportat de DD-WRT/Open-WRT/Tomato sau Gargoyle.

Dar nu neapărat, atâta timp cât aparatul poate face mai mult de 20dbm să zicem 23-25max din fabrică cu softul original, pe o singură sau cel mult 2/două ieșiri/antene.
singura condiție este să știe: Universal Repeater / Client Bridge pentru a mă putea conecta la rețea.

Deci pe scurt, dacă știe careva sau are de vânzare ceva mai puternic (ROUTER sau ADAPTOR CU IEȘIRE LAN - NIMIC ALTCEVA)
preferabil cu o singură ieșire "1x antenă" sau chiar două ( 2x ) în cel mai prost caz.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Cel mai simplu suni la astia la https://www.dipolnet.ro/
si iti ofera consultata gratuita

2 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Bos bosulica te roaga fratile tău nu mai scrie stăpâne așa de mult că obosim.

Rezolvarea router-ul tau trebuie sa aiba si el functie de Acces-Point

Il treci in mod Acces-Point si il onectezi la celalalt Acces-Point

si iesi din router-ul tau cu cablu fizic utp rj45 direct in calculator sau laptop sau in alt router care va imprastia prin wireless interent-ul in casa ta,

ate routere mult mai destepte pot sa faca si pe Acces-Point-ul si pe router-ul in acelasi timp

dar nu te complica

asa ca iti trebuie un Acces-Point si o bucata de cablu utp si un router in casa la tine

degeaba ai tu antena jmechera
si poti tu sa emiti daca acel Acces-Point original din centrul satului nu poate el sa emita pana la tine

vezi daca se leaga itnre ele

pune prima data acea antena jmechera intr-o placa de retea pe pci pciexpress
si vezi daca comunica cu Acces-Point-ul de la primarie

| YingYang a răspuns (pentru zilog):

Instructuni neclare, blocat cu *** intre grătarul antenei si aces pont.