| sandmonkey a întrebat:

Salut, intru in dxdiag si la display imi arata placa video integrata iar la render dedicata
asta inseamna ca merge sau? Ca nu-mi dau seama

1 răspuns:
| GPA a răspuns:

Da, este în regulă. Probabil ai un laptop cu un procesor ce suportă tehnologia de "procesare" grafică (AMD-Vega Apu sau Intel-Intel HD Graphics), alături de o placă video dedicată Nvidia/AMD (un procesor grafic dedicat pe placa de bază).
La "Display" îți afișează placa video integrată și nu cea dedicată, este normal, pentru că procesorul este bufferul de ecran, trimițând semnalul video către ecranul laptopului. Render în schimb, reprezintă placa video dedicată (procesorul grafic dedicat/discret de pe placa de bază) și este utilizat după denumire "render" în aplicațiile care solicită acest lucru, cum ar fi jocurile 3D cu o grafică complexă sau aplicații de editate foto/video. Laptopurile vin cu această tehnologie "combo", numită și Optimus (pentru plăcile Nvidia) și AMD-Switchable-Graphics (pentru plăcile AMD) dacă aș putea să-i spun, pentru a economisi energie, crescând durata de viață a bateriei.