| JusticeForCraiova a întrebat:

Salut.
La procesoru de pe placa de baza si procesoru de la placa video trebuie neaparat sa pun paste termoconductoare? Am vazut multe clipuri pe youtube si n-am inteles daca trebuie neaparat sa pun paste termoconductoare

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Da e necesar, dar trebuie sa ai grija cum pui.Cantitate necesara e pentru procesor undeva cam un bob de mazare. Daca ai Procesor AMD cu pastila de siliciu in afara trebuie si mai putina pasta.La placa video trebuie pasta cam jumatate din cantitatea pusa la procesorul Intel(cam de marimea uni bob de mazare). Daca nu ai dat vreodata jos racitorul de pe componente nu e necesar sa-i pui pasta doar daca stii ca se incinge tare, atunci inseamna ca pasta sa uscat.Pasta uscata se elimina cu vata inmuiata in spirt sau apa distilata si cu o lama, dar gija mare sa nu zgarii suprafata cipului.

4 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Trebuie pusa pasta termoconductoare, intrucat aceasta disipa caldura de pe pastila procesorului sau cipului grafic, prelungindu-le perioada de viata dar dand si randamente mai bune in timpul utilizarii intensive (caldura diminuata inseamna randament sporit). Nu doar ca se pune, insa odata la ceva timp trebuie curatata si pusa alta (ce-i drept eu fac asta o data la 2 ani).

| EddiWeed a răspuns:

Daca nu este necesar sa pui, nu o face.eu de exemplu am procesoru de peste 5 ani si nu am umblat la el

| beniamin1994 a răspuns:

Spre binele calculatorului tau, respectiv al tau si spre binele buzunarului tau! pasta termoconductoare nu face decat sa il raceasca, iar calculatorul mai racit consuma mai putin! uitate in bios sa nu depaseasca 40 grace Celsius! eu prima data am avut 60 si de atunci o data pe luna verific iar la 3-4 luni pun pasta termoconductoare!

| Killer2012 a răspuns:

Pasta termoconductoare trebuie dupa parerea mea pusa la ambele dar neaparat la procesorul de pe placa de baza fiindca ea mentine temperatura mai mica a procesorului si performantele se inbunatatesc si daca vrei o pasta de maxima calitate o poti achizitiona pe cea de la Arctic Silver