| SintSmekerulTpu a întrebat:

Vreau sa imi fac un PC pentru jocuri si m-am gandit sa cumpar toate componentele! De ce trebuie sa tin cont cand cumpar placa de baza, procesoru, coolare, placa video/grafica, sursa etc?

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Spune mai bine ce buget ai.
Daca nu stiii piata foarte bine, nu ai cum sa faci cele mai bune alegeri, chit ca stii "teoria".

| alinaalin955 a răspuns (pentru sltlp):

Cum este treaba cu BUS-ul la placile video?
Nvidia de 192 se bat cu AMD Radeon de 384. Le calculeaza alfel?

| sltlp a răspuns (pentru alinaalin955):

Nu calculeaza nimic altfel si nici nu stiu unde ai citit asta...
DEpinde enorm din ce generatie sunt placile video, ca sa poti determina si performanta.
http://www.techpowerup.com/......nt.170588/

| Sp33dyt a răspuns:

Placa de baza pentru procesoare AMD, un procesor minim quadcore, minim 4 Gb de ram, placa video preferabil pe minim 512 biti, si pentru sursa sa iei ceva de minim 500w (reali, asta inseamna minim 650w scris pe ea). in ceea ce priveste racirea nu cred ca sunt probleme mari cu tehnologia de azi dar poti lua o carcasa cu un ventilator mai mare pe ea

| alinaalin955 a răspuns (pentru Sp33dyt):

''placa video preferabil pe minim 512 biti''
Te rupe la cascaval.
http://www.emag.ro/......priceasc/c

http://www.mediadot.ro/placi-video/filtre/bus-memorie-512/
Pe 192 sau 256 ce are?

| Sp33dyt a răspuns (pentru alinaalin955):

Pentru gaming e PREFERABIL 512. cu 192/256 joci ce este acum pe piata, dar jocurile de "maine"?

| alinaalin955 a răspuns (pentru Sp33dyt):

Nu este chiar asa.
Te apropii cu greu de AMD Radeon, de nVIDIA nu te poti apropia(pe 512).
Asa ceva
http://www.emag.ro/......DVSRJBBBM/
este foarte OK.
Azi iti cumperi o placa video de 3000 de lei, maine scot astia de la Microsoft directx 12 si apare un joc care cere placa video ce suporta directx 12.Nu il vei putea juca.

Răspuns utilizator avertizat
| alinaalin955 a răspuns (pentru TGeorge23):

Nici memoria nu prea conteaza la placile video?
Conteaza doar sa fie DDR5, nu conteaza cantitatea? Bine, nu vorbesc sub 1 GB.Cred ca nici nu sunt placi video cu DDR5 sub 1 GB.

Răspuns utilizator avertizat
| alinaalin955 a răspuns (pentru TGeorge23):

Am inteles.

| alinaalin955 a răspuns:

Trebuie sa tii cont de bugetul pe care il ai.
Ai bani iti faci un supercalculator.Ai bani mai putini faci un PC mai slabut.
Oricum pentru un PC pentru jocuri iti trebuie ceva bani.
Ai bani il faci pe Intel si nVIDIA, ai un buget mai mic mergi pe AMD.
4 GB RAM nu prea mai ajung astazi, trebuie sa pui macar 8 GB.Bine,RAM se mai poate adauga si dupa.