| Warchild a întrebat:

Salut la toti,as vrea sa-mi cumpar casti externe fara microfon pentu ascultat muzica, ce ati recomanda in pretul de 100 pana la 200 lei? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Over-ear (presupun, over-head nu-i tipologie de casti) mie personal mi se par mari pentru uz portabil, pe bicicleta. Dar in fine, e alegerea ta. Sursele nu-s tocmai decente deci vei avea nevoie de niste casti nepretentioase. Daca urmaresti sa adaugi o placa dedicata pe viitor pentru PC cu atat mai bine; mp4-ul e posibil sa fie suficient pentru ce recomand.

1. Sennheiser HD 419. Le-am detinut, le-am recomandat si apropiatilor pentru ca-s foarte bune si rezistente pentru pretul lor, insa mie mi s-a parut ca suna slab pe placa onboard (posibil ca tu sa nu ai chiar pretentiile mele de atunci).
https://www.avstore.ro/casti/sennheiser-hd-419/

2. Sennheiser HD 202. Le-am testat pentru cateva zile pe diverse surse si suna decent chiar si pe placi onboard. Mai slabe insa ca HD 419 din orice punct de vedere cand le dai o sursa decenta.
http://www.pcgarage.ro/casti/sennheiser/over-head-hd-202-black/

3. Creative Aurvana Live! Cel mai bun raport calitate-pret daca poti face efortul de cativa zeci de lei in plus. Sunt cam cele mai bune casti pana la ~400 lei si sunt decente si pe surse slabe. Sincer m-am saturat sa le tot recomand (poti vedea si in raspunsurile anterioare) dar sunt al naibii de bune (de fapt sunt un model Denon mai vechi rebrand-uite; model care la Denon acum costa ~600 lei).
https://www.avstore.ro/casti/creative-aurvana-live/
Toate castile de mai sus au amprenta v-shaped (adica joase si inalte accentuate) si atat timp cat nu ai pretentii sa sune excelent pe un gen sau altul, fac o treaba buna peste tot.
Vezi ce oferte gasesti pe la alte magazine cu ocazia BF, sigur o sa dai de preturi mai mici.

10 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Ce tip? Ce sursa?

| Warchild explică:

Alte pareri?happy

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Warchild):

Ce pareri vrei daca nu dai detalii? Sau crezi ca ti-am pus intrebarile mai sus ca sa-mi fac numarul de caractere irosite pe zi?

| Warchild explică (pentru Utilizator1234):

Ce tip? ce sursa? ...la ce te referi?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Warchild):

Ce tip de casti: On-ear/Over-ear; inchise/deschise.
Ce sursa de sunet: de unde isi iau semnal? placa de sunet onboard/dedicata; DAC; CD player; telefon; Amplificator; etc.

| Warchild explică (pentru Utilizator1234):

Over-head,ascult pe mp4 Philips si pc placa audio onboard happy, vreau sa ascult cand merg pe bicicleta, mai detin o pereche de casti Sony dar pentru acasa.

| Warchild explică (pentru Utilizator1234):

Multumesc pentru raspunsul detaliat

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Warchild):

Over-ear (presupun, over-head nu-i tipologie de casti) mie personal mi se par mari pentru uz portabil, pe bicicleta. Dar in fine, e alegerea ta. Sursele nu-s tocmai decente deci vei avea nevoie de niste casti nepretentioase. Daca urmaresti sa adaugi o placa dedicata pe viitor pentru PC cu atat mai bine; mp4-ul e posibil sa fie suficient pentru ce recomand.

1. Sennheiser HD 419. Le-am detinut, le-am recomandat si apropiatilor pentru ca-s foarte bune si rezistente pentru pretul lor, insa mie mi s-a parut ca suna slab pe placa onboard (posibil ca tu sa nu ai chiar pretentiile mele de atunci).
https://www.avstore.ro/casti/sennheiser-hd-419/

2. Sennheiser HD 202. Le-am testat pentru cateva zile pe diverse surse si suna decent chiar si pe placi onboard. Mai slabe insa ca HD 419 din orice punct de vedere cand le dai o sursa decenta.
http://www.pcgarage.ro/casti/sennheiser/over-head-hd-202-black/

3. Creative Aurvana Live! Cel mai bun raport calitate-pret daca poti face efortul de cativa zeci de lei in plus. Sunt cam cele mai bune casti pana la ~400 lei si sunt decente si pe surse slabe. Sincer m-am saturat sa le tot recomand (poti vedea si in raspunsurile anterioare) dar sunt al naibii de bune (de fapt sunt un model Denon mai vechi rebrand-uite; model care la Denon acum costa ~600 lei).
https://www.avstore.ro/casti/creative-aurvana-live/
Toate castile de mai sus au amprenta v-shaped (adica joase si inalte accentuate) si atat timp cat nu ai pretentii sa sune excelent pe un gen sau altul, fac o treaba buna peste tot.
Vezi ce oferte gasesti pe la alte magazine cu ocazia BF, sigur o sa dai de preturi mai mici.

| Dimitrik a răspuns:

Salut,
Uite ceva pe la 160 de lei care sunt okei :
http://bit.ly/1N0ZzAP

| FlyProject554 a răspuns:

Eu ti-as recomanda in pretul de 100 de lei deoarece tu vrei doar sa asculti muzica nu si sa vorbesti cu ele

| Warchild explică (pentru FlyProject554):

Mi-ai ghicit gandurile, pe astea am pus si eu ochi happy