| Casian76 a întrebat:

Laptop ul meu are viruși.
Exista un antivirus Free și bun sau sa îmi cumpăr un antivirus de pe eMAG / flanco.
Recomandați-mi ceva puternic va rog.

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Exista Windows Defender.

16 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cel mai bun antivirus este reinstalarea Windows-ului.

Bitdefender ar fi "al doilea".

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonimg):

Reinstalarea Windows-ului daca este licențiat, daca este "free", adică piratat, atunci el are virușii motiv pentru care nici nu este descoperit de către deținătorul licentei.

| anonimg a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Windows s-a ieftinit destul de mult. Merită să dai 50 de lei sau chiar mai puțin pe o licență.

| Wr3nch a răspuns:

Scaneaza cu Combofix si Malwarebytes. Primul e gratis si la al doilea ai trial 14 zile daca nu vrei sa il cumperi. Un scan cu Rkill inainte poate fi util.

| Bizon95 a răspuns:

Avast e FOARTE BUN si e free
eu il instalez la clienti pentru ca nu mai am bataie de cap dupa aia, alea comerciale sunt mult mai proaste din 2 motive:
1. expira, si cand expira, ramane clientul neprotejat, iar asta ajunge in carca mea, pentru ca eu ar trebui sa am grija cand ii expira antivirusul, NU CLIENTUL angry... si chiar daca nu ai clienti, asta ti se poate intampla tie (mie mi s-a intamplat)
2. aici e aici, cand am de facut un backup MARE, sunt anumiti antivirusi cum ar fi bitdefender DE ULTIMUL RAHAT NENOROCIT SI IMBECIL, care NU te lasa sa inchizi antivirusul temporar
chiar l-am incercat la un moment dat, si imi venea sa dau cu, calculatorul de pamant si cu capul de pereti, aveam un stick cu cateva mii de fisiere, si cand bitdefenderul l-a prins, S-A INFIPT CU DINTII IN EL, si 2h am cautat cum sa opresc scanatul automat al stick-ului si nu am reusit, si NU puteam face nimic, tot calculatorul mergea ca dracu, nu puteam ejecta stick-ul nu puteam face shutdown, pana la urma am inchis fortat calculatorul si apoi am dezinstalat antivirusul BITDEFENDER DE ULTIMUL RAHAT NENOROCT SI AMARAT

de ce am scris polologhia de mai sus, simplu, ca sa intelegi ca am testat avast si E BUN, si sunt alti antivirusi care nu te lasa sa lucrezi (alt exemplu celebru in istorie, cand toti aveau mail pe outlook, si dadeai telefon la RDS ca nu merge mail-ul, primul lucru care te intrebau era: aveti Norton antivirus?) antivirusi slabi (care nu detecteaza tot cum e avira)

deci, pe scurt: AVASTwinking

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu știam că sunt antiviruși care nu te lasă să-i oprești laughing
Sunt curios cum au ajuns la concluzia că ar fi o idee bună să scaneze forțat.

| Bizon95 a răspuns (pentru FaraNume1245):

In numele protectiei, unii ajung sa ia decizii absolut stupide
iar Bitdefender am mai incercat odata, efectiv am fost la fel de oripilat
initial am reusit sa il opresc... ei bine, odata la cateva zile mai faceau un update si mai ascundeau si mai bine optiunea de oprire, pana nu am mai gasit-o deloc, si iar am renuntat la el
iar acum nu mai am de gand sa il incerc... VREODATA!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si eu am avut probleme cu virușii, motiv pentru care nu mai folosesc calculator din 2012. Reinstalam sistemul de operare tot mereu, dar degeaba.Cine apuca sa-si experimenteze virușii pe care ii face se tine de același calculator pana renunți la el.M-am învățat sa omor viruși si asta trebuia sa o fac tot mereu pana m-am urat sa o mai fac. Cine vrea sa omoare viruși o poate afla de pe internet.Eu nu mai îmi aduc aminte procedura, ci doar ca descărcam antiviruși cu licență de pe internet pentru 14 zile, aceștia îmi arătau virușii si locația lor, iar mai departe nu- mi mai amintesc, dar cel interesat o poate afla de pe internet, la întrebarea : cum se omoară virușii. Nu este greu, insa la mine se reinstalau după puțin timp, pentru ca hackerii cu asta se ocupa.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

laughing
Felicitări, ai dat cel mai prost răspuns la această întrebare.
Atâtea greșeli într-un singur răspuns mai rar găsești.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru FaraNume1245):

Care sunt greșelile? Chiar as vrea sa le stiu, deoarece îmi doresc din nou un calculator si sa stiu sa nu mai fac greșeli.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Îmi place atitudinea ta.

Sincer, nu știu exact cum să-ți explic, dar o să încerc. Dacă nu-i clar spune-mi și reformulez.

În primul rând, ar fi indicat să folosești un antivirus (Kaspersky, Comodo, Eset, Bitdefender, etc) bun de la început. Nu lăsa până când distrugi computerul cu viruși.

"Cine apuca sa-si experimenteze virușii pe care ii face se tine de același calculator pana renunți la el."
Nu sunt sigur ce vrei să spui aici, dar presupun că dacă ajungi infectat, nu mai scapi de viruși. Asta e greșit. Într-adevăr, de unele feluri de malware (malware înseamnă "malicious software" și cuprinde viruși, viermi, rootkit, backdoor, etc.) scapi mai greu (exemplu rootkit).
Simpatik a dat un răspuns bun pe tema asta, așa că n-o să repet.

"M-am învățat sa omor viruși si asta trebuia sa o fac tot mereu pana m-am urat sa o mai fac. Cine vrea sa omoare viruși o poate afla de pe internet.Eu nu mai îmi aduc aminte procedura, ci doar ca descărcam antiviruși cu licență de pe internet pentru 14 zile, aceștia îmi arătau virușii si locația lor, iar mai departe nu- mi mai amintesc, dar cel interesat o poate afla de pe internet, la întrebarea : cum se omoară virușii. "
N-aș spune că e în regulă să elimini tu fișierele malware, mai bine lași antivirusul să o facă. În special pentru că s-ar putea să nu le emini de fapt.

"Nu este greu, insa la mine se reinstalau după puțin timp"
Virușii eliminați nu se reinstalează. Eventual reușești să iei alții în scurt timp.
Majoritatea virușilor provin din pagini web prost configurate. De exemplu, unele reclame nu sunt doar poze cu un link atașat, cu sunt întregi aplicații, și de cele mai multe ori nici site-ul care le afișează nu are control asupra conținutului lor. Asta e o problemă imensă de securitate. Până și Google suferă din cauza asta, doar că ei sau jos reclamele malițioase destul de rapid.
Poți lua viruși, de exemplu, și prin atașamentele e-mailurilor.
În general, e-mailurile dubioase (phishing) o să te trimită pe un link infectat.

"pentru ca hackerii cu asta se ocupa."
Gândește-te puțin la asta. Cineva cu cunoștințele necesare să te infecteze cu ceva nedectat de antiviruși, ce ar avea de câștigat dacă îți face ție computerul să meargă mai încet?
Adică, hackerii (care e un termen folosit greșit, în general, by the way) nu se ocupă cu așa ceva.

Ce poți face să te protejezi, pe lângă antivirus?
În mare parte, nu intra pe link-uri dubioase (exemplu cele prescurtate, la care n-ai habar unde o să ajungi), nu lua programe din surse nesigure (dacă scrii pe google "download free", e clar că ceva nu e în regulă), nu da click pe reclame (în special dacă ești al x-lea vizitator și ai câștigat gratis), nu introdu datele personale pe site-uri care nu sunt legitime (ex Facebo0k vs Facebook).

*În mare parte, am folosit "malware" și "virus" interschimbabil, pentru că e mai ușor de înțeles*

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru FaraNume1245):

Sunt hackeri care fac parte din familie sau buni prieteni de familie. Daca am apelat la acesta pentru primul meu calculator, el mi-a configurat calculatorul, internetul, si tot la el apelam când nu mai puteam folosi calculatorul fiindcă il bloca si trebuia reinstalat sistemul de operare din nou, cred ca m-am făcut înțeleasă. Virușii odată morți nu dispar de pe hard disk dar nu mai sunt activi. Când m-am referit la "se reinstalează" de fapt trebuia să-l pun in ghilimele, am vrut sa spun ca hackerii își fac treaba din nou, folosindu- ne pentru a verifica daca și-au atins tinta cu virusul respectiv. Ei au control total asupra calculatoarelor de "experiment", si asta mi -au spus-o si cei de la telecom la care am sunat in acea perioada 2010-2012 la nr 0903903903 care verificau de la distanta calculatoare. Cred ca nu am gresit numarul.Nu l-am mai folosit din 2012. O pot face si din ura, nu toți oamenii sunt creștini, sau din invidie. Acum îmi viruseaza telefonul. Trebuie sa il resetez tot mereu la valorile din fabrica, dar nu tine de multe ori nici macar o zi. Se bucura nebunul de " inteligenta" lui, prin metoda asta și-o vede cu ochii.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Și de ce mă întrebi unde ai greșit dacă tot tu știi mai bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MalwareBytes

| TheLightWolfKK a răspuns:

Ca antivirus bun gratis este avast. Este gratis dar gasesti licente dau activatoare pe internet.
Sau malwarebytes si poate iti pot da un cont.
Dar daca deja e virusat ar trebuie sa ii dai reset.
Si daca ai windows 10. Antivirusul basic e bunicel.
P.S: Nu craca de pe siteuri necunoscute!

| Andrei623638 a răspuns:

Security Windows de pe google.