| PHANTOMz a întrebat:

M-am tot saturat de XP.Plin de erori, malware si toate alea si ma gandeam sa trec pe linux auzind ca e de n ori mai bun decat XP..totusi voiam sa raman pe XP dar ieri primisem mesaj de la Microsoft ca expira nu stiu ce care ajuta sa functioneze windowsul asa ca de al dreacu si ambitios am sters XP si am bagat Linux Mint 9 GNOME (a.k.a Isadora).
Aici vine problema mea:
1) Cand dau sa fac partitiile cum fac ca am 2 HDD (40 si 80Gb) si doresc sa fac 4 partitii (unul sa fie instalat linux, al doilea stocare filme, al treilea stocare muzica si al patrulea sa fie jocuri.Am incercat aproape toate combinatiile cu /home si dupa instalarea linuxului in my computers apare doar 1 partitie random (adica fac partitiile de ex 15gb, 2gb, 50gb si 20gb iar dupa instalare apare partitia 15gb la alta incercare imi apare partitia 50gb.)
2) incerc sa descarc steam si cand apare dezvoltator de aplicatie sau cum se numeste da sa se instaleze dar imi da o eroare ca cica nu se poate.Cum instalez steam?
3) dau sa intru pe youtube sa vad un clip dar arata cerculetul ala cum ar incarca dar nu face nimic
4) am dat sa intru pe fi**list sa vad daca are t**ent sau nu acest linux dar nu ma lasa sa ma autentific (mi-am scris numele si parola corecte de n ori)
5) incerc sa fac update la firefox dar descarc clientul de pe siteul lor, linuxu imi deschide arhiva si nu se instaleaza (am incercat sa deschid fisierele din arhiva dar nimic)

ajutati-ma cum sa scap de chestiile astea happy

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ia și tu o distribuție mai „umană" - încearcă Ubuntu. Preferabil, fă câteva stick-uri boot-abile (cu unetbootin) și pui pe fiecare (sau pe unul singur, pe rând) mai multe distribuții de tip LIVE disc. Nu afectează nimic pe calculatorul tău, le testezi și vezi cum se comportă și cum te înțelegi cu fiecare în parte și apoi pe cea aleasă o poți instala pe discul tău dur.

| PHANTOMz explică (pentru mihai69):

C-am ce ubuntu sa bag ca am proc Intel dual-core 1, 6ghz, 512mb ram? Pe stick pot baga numai o distributie?

| mihai69 a răspuns (pentru PHANTOMz):

Din câte știu, chiar dacă e spațiu pentru mai multe, nu se poate pune decât unul odată (cel puțin cu acel utilitar, sunt sigur că se poate crea și un stick multiboot). Versiune... nu știu; ai RAM destul de puțin. Dar e posibil să meargă și ultimele.