| plictisitpetpu a întrebat:

Salut, ma bate gandul sa-mi cumpar un ssd. dar ma tot intreb... merita? eu imi folosesc laptopul pentru diverse dar si pentru gameing nu e un laptop stralucit. e un I3, 2.4 GHZ 4 GB RAM, Placa video nVIDIA 710m cu un hdd de 500 ideea e ca joc cam toate jocurile pana in prezent dar cineva mi a spus daca vreau sa-mi mearga tot mult mai bine sa-mi cumpar un ssd si inca 2- 4 gb rami. voi ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Salut. De meritat se merită dar ce a zis Faker e o prostie. Nu o să-ți meargă mai bine jocul, probabil o să-ți crească fps-urile cu 2-3, atat. In schimb windows-ul o să meargă mai rapid, programele se vor deschide mai repede, jocurile la fel, sistemul de operare la fel. Și vei putea scrie și citi date mai repede, decât cu un HDD.

| ғaĸer a răspuns:

Pai gandeste-te ca SSD-ul merge de 10 ori mai repede ca un hard normal si bineinteles e si mult mai scump. Daca merita, iti zic clar 100%. Daca pui un joc pe SSD va zbura, daca pui windows-ul pe SSD se va deschide mai repede PC-ul si bineinteles va rula mai repede. Merita din toate punctele de vedere si ti-o zic din proprie experienta. Bafta si ai grija ce cumperi!