| Gikku a întrebat:

Am un calculator vechi,si nu stiu ce sa fac sa mearga jocurile bine.

Ce sa imi cumpar sa mearga mai bine,PLACA VIDEO sau RAMi?

Apropo, nu am placa VIDEO si nici multi RAMi.

8 răspunsuri:
| Slavian a răspuns:

Salut,
Du-te la un service de calculatoare si acolo iti va spune totul.
Mult noroc.

Răspuns utilizator avertizat
| Chiperi_Iulian_1998 a răspuns:

Decat sa cumperi placa video si rami mai degraba iti ei o unitate noua iesi aproape la fel.

| Gikku explică:

Il am de mult timp, de vreo 4 ani, din 2008! Dar sincer, nu stiu toate componentele..Nu prea ma dau in vant. happy Este cumva o cale cum sa aflu, sau va trebui sa intreb pe cineva, care sa deschide unitatea si sa se uita, sau poate stie din experienta happy

| ANDREIX53 a răspuns:

Depinde de cat de vechi e sistemul jocurile actuale necesita procesor dual core (minim!), 2GB RAM + si o placa decenta (nVIDIA 9800 + sau ceva de genu) bafta

| Andreixxx a răspuns:

Ca sa iti mearga jocurile bine ai nevoie si de memorie ram in plus si de placa video. Daca ai un pc destul de vechi adica de vreo 4-5 ani mai bine iti iei un pc nou din piese daca chiar vrei performanta in jocuri, carcasa o poti pastra.

Am experienta in calculatoare, daca vrei iti fac niste recomandari de piese de ultima generatie la preturi destul de ok.
Spune-mi doar un pret ca sa imi fac o idee in privinta componentelor pe care sa ti le recomand?

| Gikku explică (pentru Andreixxx):

Pai,eu inca nu stiu un pret.De aceea v-am intrebat pe voi. Voi ce spuneti, iau piese pentru PC, sau cumpar o unitate noua? Dar urmatoarea este problema : O unitate este mai scumpa decat piese, si tocmai de asta v-am intrebat pe voi ce sa imi cumpar.

| Andreixxx a răspuns (pentru Gikku):

Daca nu vrei sa-ti cumperi un pc nou spune-mi de cati ani ai tu pc-ul actual, ce marca de placa de baza are si ce procesor, ca sa iti spun ce placa video si ce fel de memorie ram iti trebuie ca sa iti mearga mai bine pc-ul in jocuri.