| Oyasumi a întrebat:

Salut, ma gandesc sa imi cumpar o imprimanta 3D, ce model recomandati? Mai mult de 3000 de lei nu imi permit, momentan. Ceva ce sa aiba un raport pret calitate bun.
Mersi!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Si eu intentionam lucrul asta, dar am realizat ca mai prefer sa astept putin.
FDM-urile nu prea merita, in special cele scumpe.
Viitorul il reprezinta printarea metalului/polimerilor metalici, prin sinterizare (SLS - Selective Laser Sintering), SLM (Selective laser melting), SLA (Stereolithography), sau alte tehnologii.

Ultimaker, liderii incontestabili din aria FDM, au scos pe piata de curand o imprimanta care poate tipari si polimeri metalici.
Asta ar fi singura imprimanta care ma intereseaza la modul serios. Si o sa imi iau una, cand mai avanseaza tehnologia, si scade putin pretul.

Daca chiar doresti o FDM pentru joaca,
iti recomand sa te opresti la Creality, acest model.

https://store.creality.com/......3d-drucker

Sau daca piticii nu te lasa in pace, ceva mai scump din seria 5

https://store.creality.com/......3d-printer

Materialele sunt bineinteles o problema,
insa nu si Softul folosit.

Aproape ca nu exista imprimanta pe piata care sa nu poata folosi CURA. Sau daca nu merge CURA, atunci accepta Slic3r, bun si el, si la fel de gratuit.

La birou avem o Creality Ender 3 Pro, si folosim CURA (doar in scop didactic, pentru mulajele produselor finite folosim 2 Formlabs, cu tehnologie SLA).

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie sa te orientezi asupra dimensiunilor si materialelor ce vrei sa folosesti.
Nu imprimanta este problema, ci soft-ul de comanda, folosit pentru ea.

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, cea mai mica si ieftina imprimanta 3D este cam 3000 euro.
Cu 3000 lei poti cumpara doar o imprimanta normala, color.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca esti student/a te poti juca cu imprimantele astea la facultate.Iar daca nu, dureaza ceva pana te inveti, in functie de ce vrei sa printezi.

| NuCitescNotificari a răspuns:

N-ai nicio sansa sa gasesti. Cel mult gasesti imprimanta retro de colectie!

| Adina5 a răspuns:

Creality Ender 3: este o alegere populară pentru începători, fiind accesibilă ca preț și ușor de asamblat și utilizat. Are o zonă de imprimare decentă de 220 x 220 x 250 mm.