| BrianSpilner a întrebat:

Ma poate ajuta cineva am o problema la color settings Intel hd graphic, nu stiu cat sa pun la brightness, contrast si gamma, incerc tot felul de valori, dar mi se vede asa intepat si nu-mi place, eu folosesc laptopu mai mult pentru filme, cum sa setez sa se vada bine

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, aceste reglaje se fac la monitor, iar la programul de reglaj totul sa ramane pe 0.
Ca urmare, pune setarile placii video la "0" si regleaza doar din tastatura luminozitatea si contrastul!

1. Reglajul Gamma trebuie reglat astfel incat albul sa fie alb curat, fara vreo nuanta de culoare.
2. Luminozitatea se regleaza la cel mai intunecat posibil, fara sa se modifice culorile. De obicei, reglajul intre 33-50% este ideal, astfel nu-ti "mananca" ochii.
3. Contrastul se regleaza la 66-75% din valoarea maxima, astfel sa se vada si nuantele de culori intermediare cat mai plastic.

Dupa aceste reglaje vei avea nevoie de cateva zile de obisnuinta, DAR ochiul tau va fi mai ferit, iar imaginea va fi mai putin stresanta cand te uiti indelungat la monitor!

| NLS a răspuns:

Ce monitor ai?
Adica ce luminozitate are?

Pe al meu (350 cd) țin luminozitatea la 42 și contrastul la 48, ...
in schimb ce pe alt monitor trebuie sa le pun la cel puțin 70 respectiv 75%, din cauza ca are doar 250 cd