| AlexIonita a întrebat:

Salut, mi-am achizitionat un pc Core2Duo E8400 3GHz 4 gb ram si un gt 730 2 gb 128 biti, problema este ca nu ma lasa sa instalez windows-ul, imi apare asta https://imgur.com/WyY5BMG

Răspuns Câştigător
| laurczt a răspuns:

VA vine de la Virtual Appliance.
Virtualization Technology nu are nicio treaba cu eroarea descrisa de el. Virtualization Technology ai nevoie daca vrei sa rulezi masini virtuale (virtual pc) sau emulatoare Android pe un OS (Windows/Linux) deja instalat.

Pentru a rezolva problema ta uite aici manualul PDF. (Pagina 5->7)
http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c01159978

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

E cumva de la HP?

Incearca asta in BIOS:

• Security > System Security > Virtualization Technology (VTx)
• Security > System Security > Virtualization Technology Directed I/O (VTd)

Debifeaza aceste optiuni sau trece-le pe False daca sunt pe True, intelegi tu ce vreau sa zic. Trebuie sa le dezactivezi.

| AlexIonita explică (pentru laurczt):

Salut nu imi apare nimic cand apăs ctrl -p de ce oare? Mai trebuie sa activez ceva din bios înainte sa apăs?

| laurczt a răspuns (pentru Ineys):

VA vine de la Virtual Appliance.
Virtualization Technology nu are nicio treaba cu eroarea descrisa de el. Virtualization Technology ai nevoie daca vrei sa rulezi masini virtuale (virtual pc) sau emulatoare Android pe un OS (Windows/Linux) deja instalat.

Pentru a rezolva problema ta uite aici manualul PDF. (Pagina 5->7)
http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c01159978