| anonim_4396 a întrebat:

Mi am cumpărat un pc acum 2 luni. De 2 luni ma joc cu o placa integrata(Intel HD 2000 sau 4000). Pe pc ul cel vechi aveam o placa video mai buna, avea 1GB. E o problema foarte mare în jocuri. Pc ul cel nou e puțin mai mic. Și placa mea de 1GB e prea mare. Pot sa o bag, dar trebuie sa las deschisa carcasa. E o idee buna sa îmi schimb placa video?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Poti pune orice placa video care nu are alimentare separata, nu va fi nici-o problema. Problema va fi daca pui o placa video gen GTX 1060, care necesita o alimentare separata, si deci o sursa mai potenta.

6 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Spune-ne specificatiile pc-ului, si, daca se poate, cat mai multe detalii despre sursa.

| anonim_4396 explică (pentru bogdan324):

Am 4 GB ram ddr3, i3, placa video integrata(64mb). Nu îți pot oferi detalii despre sursa.

| RAY a răspuns:

Trebuie sa fie compatibila cu placa de baza

| Frank51 a răspuns:

Din ce am inteles ai nevoie de o placa video si cea veche pe care o ai nu iti incape in carcasa. Iti trebuie o placa video low profile daca vrei sa nu stai cu carcasa deschisa, iar daca nu te deranjeaza asta o poti monta asa.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Nu ma deranjează dacă stau cu carcasa deschisa. Vreau doar sa știu dacă exista anumite riscuri dacă montez o placa video care nu prea are loc înăuntru.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti pune orice placa video care nu are alimentare separata, nu va fi nici-o problema. Problema va fi daca pui o placa video gen GTX 1060, care necesita o alimentare separata, si deci o sursa mai potenta.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

In primul rand daca lasi carcasa deschisa nu e problema pentru noul pc.Intr-un fel ii faci mai bine ca astfel poate sa "respire " mai bine cooleru de pe procesor. In al doilea rand poti cauta o placa video cu low profile (recomand 1030 2gb sau 1050 2gb ) si probabil aceea o sa intre fara probleme.Cel mai simplu intra pe pc garage ca in mod normal scrie dimensiunile placilor video, ia un metru si incepe sa masori carcasa.