| P1qu1k a întrebat:

Mi-am facut si eu o singura partitie cand am instalat Windowsul pe laptop adica C unde este Windows-ul propriu-zis, si din cate am inteles trebuiau la fel ca pe Pc adica mai multe.Am inteles ca exista programe care te ajuta sa creezi tu din aia care ai facut-o sa mai iei din ea sa sa-ti mai faci alta spre exbig grin sau etc.
Eu nu am gasit un asemenea program asa ca cine ma poate ajuta si pe mine si va roog repede, sa gasesc unu!
Dau Fundaaaa:X!

Răspuns Câştigător
| mdany a răspuns:

Pai din cate stiu eu nu exista un program pentru a face acest lucru si stiu si din surse cu toate ca sunt la liceu informatic dar nu am auzit inca asa ceva.Cu program?! hm., deci fiecare partitie este instalata cu ajutorul windowsului pentru ca atunci cand se instaleaza o partitie preia toate informatiile din CD-ul cu Wdows si pentru a-ti usura munca sa nu mai cauti banalitati dinalea iti recomand sa creezi o noua partitie.Nu este greu bagi cd-ul cu wondows si pe urma unde reformatezi partitia respectiva mai in jos este scris New Partition sau ceva de genu.SI dai pe aia de jos iti creezi cu ce nume sa fie si apoi astepti sa instaleze. De recomandat sa ai windowsu-l in in C si programe, jocuri etc. in D, in caz ca se viruseaza ceva sa nu se viruseze windowsu. Sper ca ti-am fost de ajutor. Ceao.

2 răspunsuri:
| chetzu a răspuns:

@mdany : partitiile se pot crea si dupa ce ai instalat windowsul, si partitiile reprezinte niste spatii " logice" alocate/create pentru sistemele de operare ( ca si cum ai taia o foaie in mai multe bucatele pe care poti scrie )

Ai o singura partitie pentru ca probabil asa a fost formatat HDD-ul de la laptop. Nu e neaparat nevoie sa faci mai multe partitii dar este util. Din cate stiu eu sunt mai multe programe dar eu am folosit Partition Magic, insa poti cauta pe google : partition software etc. Daca te pricepi sau esti dispus sa inveti citeste si vezi daca te descurci cu softul. Daca nu cel mai bine este sa vorbesti cu un niformatician/inginer de sistem -> ma rog cu un tip care se pricepe la calculatoare, sa faca acest lucru.

Bafta!