| QuasarExuvium39 a întrebat:

Salut mi-am luat astazi niste casti de la Myria, unde am gasit si un adaptor cu care pot conecta microfonul castilor la laptop, nu am mai folsit niciodata asa ceva, si as vrea sa folosesc de acum acest microfon in continuare deoarece cel bagat in laptop bazaie si se aude urat! Am facut o gramada de setari aici si nu reusesc nici de cum sa-l fac sa se auda, microfonul castilor! Ma poate ajuta cineva sa-l fac sa functioneze? Multumesc frumos

6 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Depinde de casti, de adaptor, de laptop: cate mufe jack au castile, cate mufe jack are laptopul, daca adaptorul face legaturile necesare. In general castile au microfon cu electret, un microfon ce necesita alimentare cu curent. Daca acel adaptor nu face legaturile care trebuie, microfonul nu se poate auzi. Cea mai sigura varianta e aceea in care castile si laptopul au acelasi numar si tip de mufe, caz in care potrivirea e mai probabil sa se produca. Altfel e nevoie de alt adaptor sau de modificari ale adaptorului ca sa mearga, facute de cineva care se pricepe.

| QuasarExuvium39 explică (pentru Algo098):

Pai adaptorul asta este in set cu castile, in aceeasi cutie, deci n-are cum sa nu fie compatibile una cu alta, laptop meu are doar o mufa jack, castile au 2 si adaptorul tot 2, una pentru microfon, una pentru casti

| Algo098 a răspuns (pentru QuasarExuvium39):

Evident ca ar trebui sa fie compatibile, dar din moment ce nu merge, inseamna ca exista ceva ce nu se potriveste. Daca adaptorul e bun, castile si microfonul la fel, atunci poate laptopul nu are intrare pentru microfon si acea mufa e numai pentru casti. Ar trebui verificate castile la alt laptop sau calculator sau telefon pentru a vedea daca merge microfonul. trebuie vazute specificatiile laptopului, daca are intrare de microfon la acea mufa. Cine se pricepe si are aparat de masura, poate vedea daca apare tensiunea respectiva la microfonul conectat cu acel adaptor. Daca am mai avea o pereche de casti cu microfon, poate de la un telefon, verificam daca merg la laptop. La fel, cu un aparat de masura se poate verifica daca adaptorul face legaturile care trebuie.

Dupa cum se vede aici http://www.quora.com/......nd-laptops
sunt 2 moduri de conectare a microfonului la mufa cu 4 contacte:
pornind de la varf spre cablu putem avea Left, Right, Ground, Microphone sau
Left, Right, Microphone, Ground, deci variantele difera, contactele care vin la microfon pot fi inversate.
La castile telefonului am varianta Left, Right, Ground, Microphone pornind de la varful mufei spre cablu.
Daca ar fi o nepotrivire de genul fire masa microfon inversate, atunci prin adaptor s-ar auzi mai incet decat puse castile direct. Daca se aude la fel indiferent cum punem castile direct sau prin adaptor, atunci tragem concluzia ca nu exista nepotrivirea data de cele 2 variante de conectare a microfonului si masei la mufa cu 4 contacte si atunci am putea presupune ca laptopul nu are intrare microfon la acea mufa. Daca stim ca are intrare microfon sau daca vedem ca se aude mai slab in casti cand le punem prin adaptor, atunci presupunem ca suntem in cazul cu nepotrivirea firelor masa - microfon si solutia ar fi alt adaptor, modificarea celui existent sau (daca nu se folosesc castile si la alt pc care are 2 mufe) conectarea castilor si microfonului la o singura mufa cu 4 contacte.

| QuasarExuvium39 explică (pentru Algo098):

Tocmai am testat adaptorul cu castile si microfonul la un loc, la telefon, s-au auzit impecabil ambele, deci nu este defect nici adaptorul, nici microfonul, deci o solutie ajutatore aveti si voi sau sall?

| Algo098 a răspuns (pentru QuasarExuvium39):

In cazul asta, problema e la laptop, fie nu sunt instalate bine driverele placii audio, fie laptopul are alta configuratie la mufa jack si atunci ar trebui verificat si folosit alt adaptor care sa corespunda.

O alta varianta care merge sigur, (fara folosirea unui adaptorului de la 2 mufe jack la o singura mufa jack) e folosirea unei placi audio pe USB:
http://www.cel.ro/placi-de-sunet/0c-1
http://www.okazii.ro/......--nou.html

Eu folosesc din cand in cand modelul asta http://www.okazii.ro/......a192166386 si merge bine la casti cu microfon.