| Pascal_Ionut_1994 a întrebat:

mi am luat de curand un laptop Toshiba satellite c855 21 f ...si ma intereseaza placa video la el? este Intel hd graphic! ce este cu acest model de placa? am inteles ca ii pot mari puterea pana la 512 mb cum pot sa fac acest lucru? si cine imi poate da detalii legate de placa video a laptopului?(ps dau funda celor cara ma ajuta_

4 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Are placa video integrata care foloseste memoria RAM a calculatorului. De obicei isi aloca automat cat are nevoie pana la max 512 din RAM ul laptopului. Probabil ai win 7, dai clik dreapta pe desktop si dai "graphics option" si gasesti pe acolo. Nu este stralucita placa video integrata.

| Pascal_Ionut_1994 explică (pentru croissant):

Dar laptopul are 6 gb ram si procesor i3 2.4 ghz...mi ar rula niste jocuri asa cat de cat noi?

| croissant a răspuns (pentru Pascal_Ionut_1994):

Da niste jocuri cat de cat noi ar rula la detalii medii sau low, cele care ruleaza pe dx 9 si 10.1, cele care necesita directx 11 nici o sansa.

| Pascal_Ionut_1994 explică:

Uite am gasit pe net specificatia asta despre laptop :"Placă grafică tip : Intel® HD Graphics 3000
cantitate de memorie : memorie partajată de până la 1.696 MO cu o memorie de sistem instalată de 4 GO (pentru un sistem de operare Windows® 7 pe 64 de biţi)
tip de memorie : partajat "...in traducere ce inseamna asta?big grinthinking