| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mi-am luat un laptop nou Asus gaming tuf, ce sa fac deoarece imi scade bateria destul de repede? Astazi l-am primit, uneori se schimba durata bateriei, apare ca tine 20 min, dupa creste iar la 30, o fi ca trebuie sa-l las cateva ore la temperatura camerei sau nu stiu, la 90% aparea ca tine doar o ora bateria si se descarca destul de repede.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dar de ce tii laptopul numai pe bateria sa si nu il tii in priza?
Laptopurile din ziua de azi au putine celule de aceea nu tine bateria mult pe langa asta fiind laptop de gaming nu este facut sa te joci pe el fara sa fie conectat la incarcator
Dupa mai multe incarcari-descarcari bateria o sa devina mai "rezistenta"
Insa nu uita ca bateria nu trebuie descarcata la zero si nici sub 20% niciodata, asta daca vrei sa aiba viata cat mai lunga

| relian a răspuns:

Toate laptopurile genul asta tine bateria putin.Au componente in general puternice, setarile is sus, doara no sa stai sa joci jocuri cu luminozitatea la ecran f slaba laughing deci toate consuma foarte mult.

Numa ce am reparat ceva cuiva la un laptop de asta Asus Republic of game si era bateria full, am stat nici o ora si bum deja 26%,deci ai incarcator,care joaca jocuri sta cu orele laughing asa ca tinel in priza.

Ai laptop sa joci jocuri undeva pe banca, sau in pat, asta sa nu stai la masa ca in cazul deskului.

Ce sa faci? Il tii in priza, asta trebuie sa faci. Oori stiu si eu cauta ceva baterii externe, dar deja devine incomod, numa laptop nu mai este ala

| NLS a răspuns:

Ce procesor si ce placa video are? (modelele exacte).
Rezolutia banuiesc ca e setata pe FullHD( 1920x1080).
Daca din intamplare ai un ecran 4K sau 2K, trece rezolutia pe FullHD, si va tine mai mult.

DAR in primul rand, instaleaza driverul placii video.

Vezi ca la prima pornire Windowsul isi face update-uri in fundal. Posibil si de la aceasta operatie sa scada bateria mai mult decat de obicei.

Insa daca iti arata ca tine o ora la 90%, in timp ce esti intr-un joc pretentios, e NORMAL.

Laptopurile puternice se tin conectate la priza in timp ce te joci sau lucrezi in programe pretentioase, devoratoare de resurse.

Si inca ceva: o baterie calda se va reincarca mai incet.
Foloseste un cooler pentru laptop (cu 2-3 ventilatoare de 120mm), daca vrei sa nu ti-l prajesti.

| flixbuster a răspuns:

La cele de gaming cred ca bateria e mai mult pe post de UPS - sa nu se inchida laptop-ul daca se ia curentul. Asa ca o ora suna bine. Sunt modele de business care tin 8 ore la o incarcare dar au placi video integrate si procesoare eficiente energetic - ceea ce nu e cazul la modelele de gaming.

| Nixulet a răspuns:

Salut.
Poți încerca să-l pui pe economisire energie.
Așa, va ține mai mult.
Oricum, aici depinde de puterea processorului.
De obicei, cele de gaming, sunt mult mai puternice, și implicit bateria e mai slabă.