| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, la jumatatea lui Decembrie 2023 mi am luat iphone 14 256gb, acum 2 sapt viata bateriei mi-a scazut, iar azi iar mi-a scazut, acum am 98% e mult pres repede, stiu unele persoane care abia dupa cateva luni bune i-a scazut la 98, e luat din altex, incarcatorul e original, am grija de el, nu l tin nici la prea cald/frig, nu il las sa scada bateria sub 20 si il scot in jur de 90 pentru a nu se "stresa" bateria, am mare grija de el dar tot scade foarte rapid sanatatea, ca baterie, cand il incarc tine o zi, uneori si 2 zile, va rog sa imi spuneti ce pot face, abia l-am luat si deja cauta schimbat

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lăsați-vă de aifoane, nu mai sunt ce au fost. Am un Huawei de 3 ani si ma tine la fel bateria.

Bula
| Bula a răspuns:

Vezi, cat timp are garantia pentru baterie.
(daca nu e specificat altfel, atunci garantia este impreuna cu telefonul, minim 2 ani).
La 2-3 saptamani inainte de expirarea garantiei (bateriei) du-l inapoi la vanzator si cere inlocuirea bateriei (daca a scazut mult "viata" ei).

| Simpatic a răspuns:

Vedeti? voi cei care aveti iphone aveti o multime de stres, noi cu Samsung sau in fine orice alt device pe android nu aveam acest stres pentru ca noua telefonul nu ne arata starea bateriei, si bine face!winking :p
Cand e 20% baterie il bag la incarcat happy
Nu am stres, niciun "S" de la Samsung nu m-a dezamagit, de aceea merg pe modele S si nu voi lua iphone sa nu fiu stresat ca voi

| relian a răspuns:

Eu sm iPhone 14Pro luat atunci cand aparu, are peste un an, iar starea bateriei arata 100%? ma uitai asa de curiozitate ca am tot citit pe aici.
Eu nu ma stresez sa uraresc rahaturi de astea.
Mai spunea cineva ca iPhonul lui se incalzeste.La mine nu sa incalzit niciodata, nici cand vorb pe whatsap cate 1-2 ore.

Dar am simtit ca e ceva mai cald cand? Acu doua zile am avut o programare de asta pe telefon cu doctoru de fam, video si voce, am vorbit vreo 15 min si la sf am simtit telef cald in mina.

E prima data cand se intampla.Ce cred, depinde pe unde il folosesti, ce internet, ce conectii or fi.
Vorb cu mama cate o ora pe Facebook sau whatsap si ramane rece.

Uite alta chestie ce am observat, adica computerul imi spune, da mesaj.z
Am iMac de 27 inch,cand intru pe Fb si alte websiteuri,vine un mesaj si zice: websitele asta consuma f multa enrgie,ma atentioneaza sa stiu, pentru ca asa este sistemu de operare, poti fi pe laptop undeva in oras si computeru spune, sa stii sa te adtepti ca bateria se descarca rapid pe acele websiteuri care consuma multa enrgie.

Asa si la telefon, dar ls iPhone nu da mesaje genu asta, dar daca tu intri pe adrese care necesita consum mare de energie, de aia se duce bateria mai rapid.
O baterie are un anume nr de cicluri de incarcare.Telefonu monitorizeaza astea, asa iti spune cam pe unde stai.

Referitor ca il pui la incarcat la 20% il lasi doar pana la 80-90% n-are a face cu sanatatea batetiei.
Ce faci tu 20% si pana la 80% telefonul nu va contoriza, sau bateria nu va face un ciclu complet de incarcare, se va incarca doar 60% dintr-un ciclu.

Ca exemplu.Sa zicem o baterie are viata 10 cicluri.E un exemplu doar simplu.Tu cand ai incarcat cum si spus, viata bateriei no sa fir 9 civluri, o sa mai ramina 9, 4 cicluri pricepi?

Cam asa sta treaba.Nu te mai agita sa pui ori sa scoti de la incarcat la anumite % pentru ca nu ajuta cu nimic.
Viata bateriei se duce pentru ca cineva teage mult curent,ceva iti consuma f mult curent,mai exact website online,video mari consumatoare de energie, actualizari,download de astea ce nai nevoie si care nu iti arata si care or mai fi.

Nu stiu daca conteaza si de unde ai cumparat telefonul,ce stiu sigur, foarte multe produse aduse in RO is f slab calitativ, in orice domeniu,mincare,masini, aparatura, orice, doar ambalaju este la fel, produsul este slab.

Nu stiu daca si Apple face magarii de astea, am spus ce posibile cauze stiu eu.

Gindeste la bateria de la o masina da? Cumperi una ieftina te tine 2-4 ani.Cumperi una f scumpa, cu exact aceleasi specificatii ca cea ieftina, te tine 12 ani? observi diferenta? E vorba de calitatea bateriei ce se foloseste ca materiale.a
Tot ce spun este din experienta si ce am vazut, citit.Am avut baterie la masina Optima, m-a tinut 12 ani, ma tinea di 20 de ani daca no omoram eu?

Cam asa sta treburile astea.Ca idee eu am telefonul cumparat nou din magazinu Apple de aici din Texas.Nu stiu daca conteaza asta, spun ca info.Am avut inainte iPhone 6S care m-a tinut pana anul trecut, avea bateria cam slaba, am pus alta noua de la Apple, este ei mior pus-o cu 50$ si l-am dat mamei in Ro.Il foloseste de la craciunu din 2022 atunci l-am dus si atunci am luat eu asta 14 Pro.

| Florian80 a răspuns:

Se stie ca la iphone bateria tine putin.deci sa nu ai asteptari prea mari

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Softul care controleaza nivelul de incarcare tine cont de anumiti parametri pe care ii incarca in primele ore de functionare, la mine arata ca am 106% incarcare tot Iphone.
Nu trebuie luat prea in serios.
Acumulatorul de la laptop inlocuit cu unul original imi afiseaza incarcare maxima 96% de un an si ceva.Nu creste si nu scade.
Instaleaza coconut battery ala iti spune gradul de incarcare ceva mai bine.