| Alex14DaFunda a întrebat:

Salut,mi-am pus televizorul pe post de monitor o zi,pentru ca moniorul e mai micut si daca pot folosi televizorul am zis de ce nu,ca sa ma uit la niste filme.
Dupa ce imi scot cablu hdmi din placa video,si bag adaptorul hdmi-vga de la monitor, imi arata logoul de la placa de baza, după scrie *no signal*, am schimbat rezolutia de la televizor (1920*1080) în 1200*800 cea suportata de monitor, deci nu imi explic care ar fi problema.
Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

De regula placa video (astea mai noi) stiu ca se adapteaza singure la rezolutia monitorului...nu vad care ar putea fi problema.
Cand vrei pe tv, schimba tu manual pe 1080, cand vrei pe monitor schimba pe rezolutia lui.
Problema se pare ca e din setarile care trebuiesc facute inainte sa folosesti tv-ul.
La setarea cu duplicate this screen-acolo trebuie sa dai sa nu nai ai problema cu lipsa semnal.

| Elfast a răspuns:

Tv are setare pentru sursa de semnal. Ramane setat pe HDMI de unde nu mai primeste semnal. Modifica sursa de semnal.