| Silviu_1091 a întrebat:

Salut mi se blocheaza calculatorul si nu stiu ce sa ii fac.Cand merge o perioada mai lunga de timp cand nuthinking Am procesor AMD ATHLON 2500+ placa video NVIDIA GFORCE 7300GT, 1 GB RAM.Ramane desktopul blocat si nu pot sa ii dau nici o comanda.In BIOS nu cred ca se blocheaza
si nici de la windows pentru ca am schimbat 1000 de windowsuri.

Răspuns Câştigător
| whitehair a răspuns:

Pai hai sa le luam pe rand:
-praf pe cooler si procesorul se supraincalzeste si apare fenomenul de "freeze" adica ingheata imaginea pe monitor iar computerul nu mai raspunde la comenzi.Solutie:sufla-l de praf.
-mult prea multe programe care pornesc odata cu sistemul de operare.Solutie:opreste cu ajutorul unui utilitar aplicatiile de care nu ai nevoie sa porneasca odata cu Windows. Ex:CC Cleaner-tools-startup, click pe aplicatie-disable.
-update la drivere DAR NUMAI DE PE SITE-UL PRODUCATORULUI!
Componente incompatibile-dar in ziua de azi e foarte putin probabil.
Sursa de putere insuficienta-pentru o placa video ca a ta, minim 400 de wati.
-Periodic defragmenteaza hdd-ul, in urma unei defragmentari bine realizate se obtine un spor de performanta semnificativ de pana la 10%.
Periodic ruleaza un utilitar de curatare a fisierelor temporare, cookies si istoriei navigarii pe net-acelasi CC Cleaner face o treaba buna.Bafta si revino cu detalii.

3 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Avand in vedere ca ai 1G de ram si un procesor cat de cat acolo de ce nu ai incercat si cu un windows 7.
De asemenea daca ai mai multe placute de RAM in calc, eu zic sa le incerci pe rand, tind sa cred ca ai probleme cu ram-ul sau eventual cu sursa.
App in safe mod iti merge bine? Daca da, atunci sigur ai u balarii prin acel sistem de operare.
Daca te intereseaza si alte Tutoriale PC, uite aici unele destul de faine: http://www.tutorialepc.ro

| whitehair a răspuns:

Revin:cu computerul in iddle-adica pornit si fara nici o aplicatie initiata, ruleaza task manager-processes si vezi acolo consumul de procesor si memorie.De obicei daca ai virusi sau troieni sau altceva acelea ar trebui sa aiba un consun exagerat.Atentie:daca nu esti sigur carei aplicatii apartine un proces, cauta pe net, sigur vei gasi atat procesele"legitime" cat si pe cele initiate de malware. Daca ai din cele din urma initiaza o scanare cu un antivirus bun. Cea mai eficienta devirusare se face de pe un cd bootabil pe care-l poti realiza cu Kaspersky Internet Security, dar sa aiba update la zi.Inca o data succes!

| losnariu95 a răspuns:

Pai depinde se blocheaza din cauza jocurilor sau memoriei ocupate saupur si simplu compul are o problema si mie mi s-a intamplat la fel aveam un virus care a fost introdus cand am luat computerul de la un centru de calculatoare virusul spun ei a fos introdus cu windowsul si a ramas acolo imi pare rau de tine acum am ars procesorul si trebuie sa merg iar la reparat cu el dar bafta in contiuare sper sa ti-l faci.