| Cosmin_8744 a întrebat:

mia picat apa in tastura de la laptop, nu imi mai merg toate butoanele, am uscato cu feonu ce as putea sa fac sa isi revina?

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde câta apă ai vcărsat pe ea și dacă tastatura îi din aceea cu butoane ce se pot lua jos. Oricum indiferent ca regulă nu se mai pornește laptopl și se scoate immediat bateria din el. Apoi se lasa la uscat cam 3 -4 ore undeva la temperatura ambientală(depinde de ctă apă ai vărsat pe el. dacă ai vărsat vb aia o galeată de apă îi clar că trebuie să îllași mai mult), apoi se repune în funcție.dwe revenit slabe șanse, și ceea ce ai făcut tu cu uscătorul de păr e o greșeală căi ai riscat să distrugi contactele și să dilați contectele acele ce intră în placa de bază, dacă cumva nu ai și comis-o.Deci recomand un service unde îți va înlocui tastatura.Succes

| alecx4music a răspuns:

Daca iti pica apa, pe orice fel de aparat electronic, trebuie sa il deconectezi de la sursa de curent cat mai repede (il scoti din priza si/sau ii scoti bateria, altfel poate sa faca scurt circuit). Il lasi sa se usuce bine si apoi il pornesti din nou.
Normal nu ar trebui sa pateasca nimic, da cred ca nu l-ai oprit imediat cum ai varsat apa pe el...
Lasa-l cateva ore sa se usuce si pe urma incearca din nou. Daca nici dupa ce s-a uscat nu merge, dul la service, garantia nu acopera reparatia daca versi apa pe el.
Sfat: Data viitoare pune paharele, canile cu apa, suc sau orice alte lichide in alta parte.

| NuAmGasitUnNume a răspuns:

Eu am varsat ceai pe tastatura de la pc si Ctrl=l l=o p=.......Intelegi, dar dupa doua zile si-a revenit, ceea ce cred ca o sa se intample si cu laptop-ul tau.happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai da i un pic de rabdare sa se usuce serios. daca nu functioneaza e posibil sa se fi ars vreun circuit si ar trebui sa il duci la reparat

| Azµre a răspuns:

Mare prostie să usuci cu feonul.
Tastatura de la laptop nu e la fel din punct de vedere fizic ca cea de la un pc.
Tu uscând-o cu feonul, s-ar putea să fi dilatat magistrala care se conectează în placa de bază a laptop-ului. Singura soluție dată jos tastatura și pusă iarăși.
uite poză să înțelegi de ce magistrală vorbesc eu
http://i01.i.aliimg.com/......boards.jpg

| AgathaRo a răspuns:

E destul de grav fiindca tastaturile de la laptop sunt sertizate. La tastaturile normale de pc eu sterg cu alcool izoprilic. Ti-au oxidat contactele cu siguranta.In cazul tau o alta tastatura sau pui unul normal de pc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol. Te-ai gândit că apa ar fi putut intra pe sub tastatură, ajunge la circuitele electrice, la plăcile aferente şi, eventual, genera un scurt? Laptopul ăla trebuia deschis, văzut câtă apă şi unde a ajuns, uscat temeinic şi de-abia apoi pus în funcţiune. Acum, sunt curios cât noroc ai avut...

| Hevnoraak a răspuns:

Îmi pare rău să îți spun dar nu cred că își va mai reveni.Depinde și de cantitatea de apă scăpată.

| ჯpLaNe a răspuns:

Am patit si eu si am scos tastele si le-am curatat... nu are nici-un efect asta... trebuie sa astepti cateva zile
si poate isi revie

| beniamin1994 a răspuns:

Scoate tastele din tastatura daca iti permite si mai verificale! apoi pune-le si incearca-le!

| Nebun_Cris_1994 a răspuns:

Ori cumperi alta ori chemi un om priceput sa tio repare.succes.

| Cosmin_8744 explică:

Pot sa spun ca laptopul a scapat merge perfect nu are gram de apa in el l-am lasat la uscat si am pus orez peste componente asa mi-a zis cineva ca orezu absoarbe apa si chiar a functionat dar din pacate tastura inca nu functioneaza a paralizat jumatate din ea acum am pus-o iar la uscat sa vad daca isi revine pana maine,

| ๔єเยรร a răspuns:

Iti zic maine! azi mi-am varzat ceai pe tastatura de la laptop! sad