| GamingXtreme a întrebat:

Salut, nu îmi mai merge pc-ul ca înainte. Adică înainte mergea perfect, fără să se blocheze, jocurile mergeau perfect (gen Crysis 2, Call of duty modern warfare 3, Battlefield 3 și 2 bad company), dar de la un timp nu mai face față jocurilor mentionate mai sus, și nu doar astea ci toate jocurile noi și care nu necesită prea multe resurse. Dar nici pc-ul nu merge ca înainte, se blochează, merge greu, etc. Am instalat windows-ul de o grămadă de ori și nimic, lăm curățat de praf, tot nimic, am instalat Ccleaner, de unde frate ca tot la fel merge. Va rog ajutatima.
Componente:
-Procesor amd athelon x2 64
-2 Gb ram
-placă video nVIDIA geforce 210
-placă de baza gigabyte s-series
Cu aceste componente îmi mergeau perfect jocurile menționate mai sus dar acum nu mai merge. AJUTOR!

2 răspunsuri:
| TonyBarbu a răspuns:

Vezi daca driverele sunt ok(instalate la zi - Device Manager), vezi cum setezi jocurile(calitate, rezolutie... etc) si ca ultima verificare, ai uitat sa zici ce versiune de windows ai, pana se pune in ordine cu tot ce trebuie, SO dureaza cam 10-12 ore, update-uri, indexing... etc, e posibil sa faca asta memoria si procesorul sa lucreze in sistem cam o zi pana termina in 70%(in cazul tau)

| GamingXtreme explică:

Acum am Windows 10 pro dar înainte aveam Windows 7. În Windows 7 jocurile îmi mergeau perfect dar tot când aveam Windows 7 a început să meargă greu. Jocurile acum le țin la rezoluție proastă și calitatea la fel dar tot greu se mișca, drivere sunt la zii. Parcă procesorul este mâncat de ceva, parcă îl ține ceva să nu mai funcționeze așa de bine ca înainte.