| StefNN a întrebat:

Nu stiu cati dintre voi se pricep la deviceurile Apple in general dar dupa cum probabil stiti, pe un device ai voie sa iti creezi MAXIM 3 conturi icloud sau ID Apple. Eu am luat un iphone 8 sh si avea deja 2 conturi facute si mi-am mai facut eu unul, acum problema e ca daca vreau sa-l vand cuiva care n-a mai avut cont din asta pana acum si clar n-o sa poata sa-si faca cu toate ca telefonul n-are nicio alta problema, ce ar fi de facut?

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cand il vinzi, logic ca-i faci o resetare. Persoana respectiva poate sa utilizeze cel mai sigur un cont facut online pe site direct la Apple sau pe alt dispozitiv. Am intalnit problema, am facut cont pe site, si a functionat. Si tot Iphone 8 (plus din cate tin minte) era dispozitivul. Erau prea multe conturi facute si nu-mi permitea sa fac un cont de pe dispozitiv. Asa ca am facut de pe calculator. Nu stiu daca Apple a "remediat" chestia asta, prin update de soft, sa nu-ti permita sa introduci un cont deja facut.

| StefNN explică (pentru CM7YRE):

laughing) nu stiu cum ai inteles din ce am zis ca eu nu as reseta telefonul dar cu tot cu resetare, cand aprinzi iphone ul iti cere ori sa te loghezi ori sa ti faci cont nou si daca incerci sa ti faci cont nu te lasa si de aia ziceam

| CM7YRE a răspuns (pentru StefNN):

Nu stiu cum ai inteles ca am inteles ca il resetezi sau nu, a fost doar o precizare. Ti-am explicat cazul avut, exact la fel. Iphone cumparat sh, pe care nu se putea face un cont. Am facut cont pe pc, am intrat pe dispozitiv si a functionat. Asta...acum cativa ani. N-am profitat de niciun bug, sau alte chestii. A fost doar ideea de "fa-l pe America sa nu mai ceara card", la vremea respectiva, iti cerea card (existau anumite procedee/bypass-uri, daca nu-l faceai pe America) etc. In rest, totul bine si frumos. Daca tii chiar atat de mult la "viitorul cumparator", poti incerca sa-ti resetezi telefonul, sa stergi contul din el, sa faci un cont pe pc si sa vezi daca functioneaza.

| Wr3nch a răspuns:

Ii dai contul tau. Altfel nu se poate folosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai intrebat asta odata si saptamana trecuta. Stergi conturile. Debifezi find my phone, si ii dai hard reset. Cine il va lua, isi va pune contul lui. Si eu n-am auzit sa ai mai mult de un cont pe iphone sau ipad, sau cel putin la mine nu exista nici o optiune sa pun inca un cont.

| StefNN explică (pentru anonim_4396):

Catalin problema nu e de avut mai multe conturi simultan, ci de creeat mai multe conturi Apple. Nu eram eu cel care a intrebat, n am mai intrebat asa ceva laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefNN):

A mai fost o intrebare exact la fel sapt trecuta, ma rog.
Ok dar conturile le poti face si de pe pc si nu ai limita la cate conturi poti face. Doar la itunes pe pc ai limita cand autorizezi device-uri. Si limita e de 5 nu de 3. Si se pot sterge reinstaland itunes pe pc.

| heyyello a răspuns:

Îi dai resetare din fabrică și se șterg toate conturile și datele de pe el.