| danytkd05 a întrebat:

Salut. O intrebare, daca am un system cu i5-8400, si o placa de baza care suporta memorie ram de 2666mhz, ce probleme pot aparea daca pun memorie ram de o frecventa mai mare (3200mhz)?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: o să funcționeze la frecvența max suportată. Atât

| NLS a răspuns:

1) exista o mica posibilitate sa nu fie recunoscute, sau sa ai parte de freeze-uri dupa pornire,
daca placa de baza are un chipset entry-level (sau in traducere, daca a fost ieftina, si are putine dotari, inclusiv BIOS-ul ei e mai sarac in optiuni, si nu va sti sa reduca frecventa celei de-a doua la 2666MHz. Nici nu vei gasi optiune sa sincronizezi tu frecventele. Daca au si latente (CL) diferite, va fi si mai problematic).
2) cazul mai des intalnit, si mai fericit: vor functiona ambele la frecventa cea mai mica, adica 2666MHz.
Nu ai cum sa le aduci pe ambele la frecventa cea mai mare, cea de 2666 atat poate, daca maresti mult voltajul sa obtii o frecventa mai mare, o prajesti.
Daca ar fi altfel, oricine si-ar cumpara RAM de 2666, care e mai ieftin, si l-ar pune sa ruleze la 3200.

| Brizbriz a răspuns:

Depinde, daca memoria suporta o frecventa mai mica, sau placa de baza nu e batuta in cap, atunci o sa mearga la 2666
daca nu, NU
si chiar am vazut asa ceva, deci e cu risc

| iVlad27 a răspuns:

Salut.
de exemplu, 3.200 MHz, memoria achiziționată va funcționa în continuare cel mult la 2.666 MHz. Cu toate acestea, acționând manual din BIOS/UEFI sau prin activarea profilului XMP întotdeauna din BIOS/UEFI, dacă acest lucru este acceptat de memorie și placă de bază, datorită plăcii de bază în funcțiune va fi posibil overclock-ul memoriei achiziționate, ajungând astfel la 3.200 MHz.

Mai exista si varianta sa nu o detecteze dar foarte rar.

O zi frumoasa.