| prs0396 a întrebat:

Salut, observ ca la unele laptopuri la specificatii-procesor, frecventa procesor este de ex. 2.00 ghz pana la 2, 7 ghz
cum adica pana la? de ce nu e pur si simplu 2, 7 ghz?
uitati un exemplu: http://www.altex.ro/......3-free-dos

2 răspunsuri:
| BlaDe17 a răspuns:

Pana la 2. 7GHz il poti mari cu un program de overclock daca nu ma insel...

| MpT a răspuns:

Procesoarele Intel i5 si i7(cele i3 si mai jos, ca Pentium sau Celeron nu) beneficiaza de functia turbo prin care isi cresc freventa automat atunci când este nevoie. Asta pentru a nu consuma energie aiurea(acest lucru ducând si la o incalzire mai accentuata si la descarcarea mai rapida a bateriei) daca nu este nevoie.
In cazul specificat de tine, practic frecventa de baza e 2 GHz si daca folosesti laptopul in aplicatii care nu au nevoie de foarte mare putere(cum ar fi ca te uiti la un film sau stai pe net) el functioneaza la aceasta frecventa. In schimb daca te joci sau faci editare foto-video si este nevoie de o putere mai mare, frecventa procesorului va urca pana la 2.7 GHz, depinde de la caz la caz.