| Asteo a întrebat:

Salut.
Pe noul sistem am preinstalat Linux OS (nu a avut nevoie de instalare, s-a încărcat Linux imediat cum am deschis pentru prima dată PC-ul) şi aş vrea să instalez Windows 7 64bit. Dar după ce pornesc sistemul şi apăs pe F2 ca să intru în meniul de la placa de bază, apoi selectez "Boot", ar trebui să am şi proprietatea "Boot from CD/DVD", ceea ce nu este prezentă (menţionez că placa de bază este una Asrock H61M-VG3, meniul de boot-are arată complet diferit faţă de cele clasice). Am ales ca prime opţiună fiecare dintre metodele de boot-are, dar de fiecare dată după ce ieşeam, se încărca Fedora, în loc să citească CD-ul cu Windows 7. Aveţi vreo idee cum aş putea instala Windows? Poate are cineva o astfel de placă de bază şi Linux şi poate a reuşit asta...

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Meniul BIOS nu e universal. Tine de producatorul placii de baza.
Nu trebuie sa incerci pe rand optinuile de bootare. O pui pe prima CD\DVD,
2- HDD, 3- ce mai ai (nu mai asa importanta) si salvezi.
Daca nu-ti vede DVD-ul bootabil, inseamna ca nu e bootabil. Una e fisierul.exe de pe DVD, alta e imaginea bootabila de pe DVD. Descarca o alta varianta de W7, descarca PowerIso si verifica cu el daca imginea e bootabila sau nu.
Derschizi imaginea cu PowerIso si daca e bootabila, in partea stanga jos a programului o sa scrie "bootable Image", daca nu "non bootable image".
-Daca e buna, scrii un DVD cu ea cu acelasi program la o viteza nu mai mare de 12-16:
http://www.poweriso.com/
(nu e gratis, dar iti faci teaba cu el)

| SasNetRomania a răspuns:

Nu trebuie sa intri neaparat in bios.
vezi la modelul tau de laptop/pc care este optiunea si butonul de Boot menu.
esti sigur ca unitatea optica dvd e legata corect si e functionala?

| Asteo explică (pentru SasNetRomania):

Unitatea optica e functionala cu siguranta, deoarece dupa incarcarea Linux-ului, Fedora recunoaste CD-ul Windows inserat si intreaba ce actiune sa faca mai departe (desigur, nu poate citi programul.exe)