| AlexisZ a întrebat:

Pentru ce sunt bune sticlele de aluminiu?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pentru lichide şi în caz de supravieţuire pe munte şi ca fierbător de ceai de ce nu.

mariana
| mariana a răspuns:

Eu nu te sfatui sa folosesti recipiente din aluminium pe considerentul ca, vasele de acest tip, nu sunt bune pentru sanatate. Aluminium este periculos pentru creier si din aceste vase se pot degaja particule ce pot patrunde in organism si astfel te poti imbolnavi, mai ales daca acele vase se folosesc pentru fiert.
Am citit ca este periculoasa si folia de aluminium, precum si recipientele din aluminium in care se pastreaza berea, cola etc., gasindu-se concentratii mai mari de aluminium in organism decat procentul firesc.
Eu, spre exemplu, am renuntat la toate oalele din aluminium, chiar si la kuktele vechi, in prezent folosesc kukte din inox.
Tu vei proceda cum doresti, eu m-am simtit datoare sa te informez.
Un gand bun si multa sanatate

| georgedanielc a răspuns:

Mentine temperatura ambientala