| Flory68 a întrebat:

Care calorifere sunt mai bune? Din oțel sau aluminiu? Mulțumesc anticipat pentru răspuns

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cele din aluminiu, nu doar pentru coeficientul de transfer termic superior ci si pentru alte avantaje: rezistenta mai mare la coroziune si implicit o durata de viata mult mai mare, greutare mica, volum de qpa mai redus, rezistenta la presiuni mai mari, design mai plăcut.

| relian a răspuns:

Din aluminiu is mai bune, aluminiu transfera caldura mai rapid ca otelul.
Fa proba cu ceva oale sau tigai, daca ai de aluminiu si de tabla emailata.
Dar sa fie suprafata ce sta pe aragaz la fel diametru.Pui apa in ele aceiasi cantitate, dai foc la ambele si vezi unde incepe prima data sa fiarba apa.
In cea de aluminiu va incepe sa fierba prima.Aluminiu si cupru is metalele care transfera caldura cel mai rapid.
Daca ai vazut de aia s fac oale din aluminiu, chiar la cele din inox alea cu 3 sau 5 straturi, in interior se pune cel mai gros strat de aluminiu, tocmai ca ala transfera caldura, inoxu este pus la exterior sa il cureti usor, si la interior pentru ca aluminiu oxideaza si nu-i bun pentru organism.

Uite ca sar de la calorifere la tigai laughing asta pentru ca ma uit dupa o tigaie si nu-s inca hotarit pe care sa o iau.

Dar este un exemplu, sa poti sa iti faci idee.

| gabicoo a răspuns:

Fontă.

| KovacsB a răspuns:

Cele mai scumpe de obicei.
Aluminiu clar.
Nu ruginesc, caldura se transmite mai rapid, mai usoare etc.

| norisorulpufos a răspuns:

De care ai.