| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, pentru Lenovo ideapad 330 15ikb 81DC daca schimb hdd-ul cu ssd-ul ce tip de ssd imi trebuie? M2 sau de care?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai sunt mai multe variante. De unde sa stim ce varianta ai tu? Nu stiu nici ce Windows ai!
Daca ai Windows 7 fa urmatoarele:
1. Dai click pe Start si navigheaza pana la Control Panel/setari(Settings).
2. Selecteaza "Systems and Maintenance."
3. Dai click pe Device Manager si apoi pe Disk Drives. Acolo vei obtine informatii detaliate despre hard diskul tau, inclusiv seria sa.
Cam asemanator este si de la 8 in sus doar ca 10 ( de exemplu) nu are Control Panel ci setari si mergi direct sau cauti pe undeva System si Device Manager.

| NLS a răspuns:

Daca schimbi HDD-ul, ai nevoie de S-ATA, insa pentru laptopuri, conteaza grosimea.
Exista si de 7mm, acelea incap sigur,
insa exista si de 9.

Cauta manualul modelului tau pe site-ul producatorului, si afla ce grosime maxima incape in modelul tau.

Posibil ca laptopul sa aiba si slot M2 liber, trebuie sa verifici in manual, in acest caz nu trebuie neaparat sa inlocuiesti HDD-ul, ci sa cumperi suplimentar un SSD in format M2.
Zgomotul va fi mult redus daca Windowsul si principalele programe ruleaza de pe SSD, si HDD-ul il pastrezi pentru stocare.