| rockveion a întrebat:

Salut please clear CMOS if sistem... imi apare mereu si mi se inchide calculatorul repetat iar cand il deschid nici macar nu se aprinde monitorul ce sa fac? cum sa curat CMOS din bios?

3 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

De regula mesajul asta continua cu 'no display after overclocking'. Trebuie sa resetezi BIOS. Cea mai simpla metoda e sa scoti bateria CMOS (e pe placa de baza, e rotunda argintie si are dimensiunea unei monezi de 50 de bani - se afla intr-un soclu rotund), evident DUPA ce ai scos cablul de alimentare cu curent electric din priza. Iti recomand, dupa ce ai scos cablul, sa mai apesi o data pe Power pentru descarcarea condensatorilor. Abia dupa ce ai facut aceste treburi scoti bateria, astepti cam 5-10 minute si o pui la loc, alimentezi unitatea cu curent electric si apesi Power. Ar trebui sa vezi pe display un mesah de avertizare ca au fost schimbate setarile, de regula apare si optiunea 'Press F2 to load defaults' sau cam asa ceva. Daca nu merge asa (desi eu am facut operatiunea asta de mai multe ori) revino cu mesaj privat. Succes!

| Kattan a răspuns:

Presupun ca eroarea respectiva este "Please clear cmos system no display after overclocking". Ce sa va fac daca va bagati nasul unde nu trebuie (sau lasati persoane sa faca asta).
Pentru Clear-CMOS, sunt mai multe posibilitati:http://pcsupport.about.com/od/fixtheproblem/tp/clearcmos.htm

| dariusel a răspuns:

Asa patesc si eu, exact asa! Trebuie sa scad frecventa procesorului pe la 1.50 Ghz ca sa imi mearga pc, si cand e sa intru intr-un joc, se reseteraza! Ne poate ajuta cineva? Si chestia cu bateria ...nu merge, degeaba, biosul sa resetat dar tot apare chestia aia! crying(( Ce ma fac?