| alexandrunaj a întrebat:

Salut.Pornirea (pornire din start la turatie maxima) brusca si oprirea brusca (scos din priza) a unui motor electric il degradeaza daca se intampla de 5-6 ori sau sunt prevazute sa fie rezistente? Cum sesizez degradarea? Scade puterea considerabil sau insesizabil?

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Depinde de tipul si scopul pentru care a fost construit motorul. Nu toate motoarele suporta asemenea socuri!

| MarianM009 a răspuns:

Hmmm vaga descrierea ta...la ce foloseste acel motor? Ma bate gandul ca tu te referi la un ventilator pentru camera laughingCe putere sa scada? Ii dai curent merge nu-i dai nu merge...simplu.
Degradare in cazul de fata e cand nu mai merge deloc din diferite motive dar nu scosul din priza.