| dragos4gta a întrebat:

am o problema cu un pc,cand apas pe butonul de pornire nu se intampla nimic,ca si cum ar fi scos din priza,sursa e buna ca am pus-o la altcineva,se aprinde led-ul verde de pe placa de baza deci primesc curent, ce sa fac?

5 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Verifici priza (daca iti da curent pe altceva), cablu (il poti inversa cu cel de la monitor).
Poti verifica conectivitatea butonului doar daca deschizi carcasa si firul care vine de la buton se dupe pe niste pini pe care vei face un scurt(atingere cu o surubelnita intre ei). Cablul il recunosti dupa culorile albastrusi alb sau alb si verde si in general sunt torsadate si acolo unde sunt pini pe placa de baza scrie ceva de genul PW sau power.
Pentru alte chestii interesante viziteaza si http://www.tutorialepc.ro

| BlackBoyHD a răspuns:

E butonul stricat du unitatea la garantie daca mai ai, daca nu cauta un service in orasul tau BAFTA

| AnoOo a răspuns:

O fi butonul de pornire stricat. Oricum vezi ca pe placa de baza ar trebui sa scrie undeva pe langa niste pini "POW" sau ceva de genul si acolo ar trebui sa fie bagat un "cablu" mic cu 2 picioruse... dar ma indoies sa nu fie. Cea mai posibila solutie e ca e stricat butonul de pornire.

| Ungureanu_Paul_1995 a răspuns:

Verifica in spatele unitatii centrale. Este un buton o/I care trebuie sa fie deschis ( I). Daca nu merge uiita-te la cablul ce face legatura dintre unitate la monitor.happy
Funda? happy

| dragos4gta explică (pentru Ungureanu_Paul_1995):

Nu am 0/l in spate, si ce legatura are cablul dintre monitor si unitate? raised eyebrows