| Transformice1 a întrebat:

Poti sa folosesti Raspberry Pi (indiferent de model in varianta pentru "hacking") pentru a te conecta in locuri in care nu ai acces spre exemplu, dar mai degraba cum se face asta? Cum conectezi un pc la alt pc? La 2 pc-uri cu windows folosesti VMware, dar aici?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In primul rand nu esti hacker cand intrebi lucruri de acestea, in principiu poti face cam orice cu un raspberry pi. inca o data va zic ca hackerii nu au 12-13 ani si nici nu folosesc windows.

| Transformice1 explică (pentru Simpatic):

1. Nu am zis ca sunt hacker, probabil nici la script kiddie nu am ajuns.
2. Nu am 12-13 ani doar ca pe domeniul asta e mai greu de invatat asa ca mai las intrebari aici cu ceea ce nu gasesc, indiferent ca iti place tie sau nu
3. Nu folosesc Windows
4. Nu mai judeca lumea, faptul ca nu intreb cum sa ajungi politist sau ceva asemanator spre banal poate, nu inseamna ca nu ai voie sa intrebi de domeniul asta. Toti au o conceptie greista, nu-mi place termenul popular ''hacker'' pare prea desprins din filme, doar pentru ca intreb despre diferite elemente nu inseamna ca incerc sa sparg vreun cont de Facebook sa ma uit ce vorbesti tu cu prietena ta.
Fiecare persoana are diferite inclinatii si apreciaza diverse lucruri.

| Sahila a răspuns (pentru Transformice1):

Buna poți să spargi o pagină de Facebook sau imstragram

| Rd79 a răspuns:

Daca nu zici ceva de Kali tot degeaba.
Tu ce crezi ca e un raspberry pi? Un device de hackuit, sau ce?

>cum conectezi un pc la alt pc?

Umm, ssh? scp? Telnet? vterm?

| Transformice1 explică (pentru Rd79):

Stiu ca e un mini-pc
Nu intelegeam cum se conecteaza.

| Rd79 a răspuns (pentru Transformice1):

Cum se conecteaza la ce?

| Transformice1 explică (pentru Rd79):

Pc ul tau la Raspberry

| Rd79 a răspuns (pentru Transformice1):

La fel cum conectezi si un alt PC la PCul tau...
ssh, ftp, scp, whatever.
A, si il mai poti conecta si prin serial daca vrei.