| Vindecatorul a întrebat:

Salut prieteni! Ajutati-ma va rog cu ceva raspunsuri.Am facut un upgrade de internet la cei de pa RCS si anume de la 100M la 200M ( acelasi pret viteza dubla, zic ei )Doar ca nimic nu e asa simplu pe cat pare si...a aparut urmatoarea situatie.Eu aveam un ruter TP-Link 841N de care eram foarte multumit dar ei au venit sa faca nu stiu ce setari si mi-au inlocuit acest ruter cu un ZXHN H298N de la ZTE care desi se afla la distanta mai mica de...dormitor,sa spunem, are semnalul WI-FI mult mai slab.Mai exact,conectandu-ma cu tableta in dormitor, cel mai bun semnal obtinut, stand in cap cu tableta pe tavan si cu un deget in nas a fost de 12M, pe cand la TP aveam oriunde ma aflam minim 30 - 40M.
Am incercat sa fac o cascada de rutere dar nu mi-a reusit.Atunci am incercat sa leg din LAN ZTE in LAN TP-LINK si merge (probabil am facut vreun Hot Point sau mai stiu eu ce ca sunt sub nivelul mediu la cunostinte IT).Nu stiu insa daca mai am securitate la aceasta varianta sau are net free tot blocul.
Acum va rog sa-mi deschideti capul referitor la acesta chestiune.
P.S.Am citit tot felul de comentarii pe net dar sunt prea tehnice pentru mine si am ramas tot varza.
Multumesc anticipat tuturor celor ce-si vor sacrifica ceva timp pentru a-mi scrie un raspuns edificator.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sfat: scapa de ambele routere si ia-ti tu unul singur, ceva gen 1043nd sau superior.

| Vindecatorul explică (pentru sltlp):

Ideea nu e rea dar nu doresc s-o aplic din doua motive.
1. ZTE - ul e al RCS-ului
2. TP-Link-ul este un ruter foarte bun si relativ nou ca achizitie.Ar fi pacat sa-l pun alaturi de mai vechiul Thompson in sertarul cu vechituri functionale.
Multumesc oricum pentru sugestie dar asteptam alt raspuns.

| KodrutZ a răspuns (pentru Vindecatorul):

1. Apeleaza la serviciul cu clientii, semnaleaza buba. Daca inainte mergea bine... mai bine ramii cu TPL-ul. Nu pierzi mare lucru de la 100 la 200 MBps...
2. Daca chiar e cazul sa il schimbi... vinde-l. happy

| Vindecatorul explică (pentru KodrutZ):

Nu este o varianta pentru ca din punctul lor de vedere totul este ok.Ei au instalat un ruter (bun, rau asta e ). Daca eu vreau mai mult ...deja e treaba mea.Problema mea insa era daca am vreun fel de securitate prin al doilea ruter care functioneaza doar ca un amplificator de semnal,sau cum s-o mai numisi varianta aleasa de mine. Iconita Care-mi apare pe tableta, spre exemplu, nu are alaturat acel lacat care, cred eu, reprezinta un acces restrictionat daca nu ai parola. Daca sunt pe camp va rog sa ma trageti de urechi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Vindecatorul):

Mdah, probabil ca e buba si ca le-ai pus in cascada. Cum zicea si colegu'... ramii cu unul singur.