| HESOYAMbruh a întrebat:

Salut prieteni, recent am făcut un upgrade la pc-ul corvus de pe PC garage (ryzen 3 2200g, 8gb RAM viper patriot dual chanel, 1tb wd blue, msi b350m-pro vdh, sursa 450w nu știu ce firma. Daca omit ceva se poate găsi pe PC garage) i-am pus o placa video Radeon Saphire rx 560 4gb pulse cu alimentare din sursa dar nu sunt sigur dacă sursa de 450w poate duce configurația... Ce părere aveți? Trebuie schimbata? Țin să menționez că îl folosesc pentru office și uneori pentru jocuri gen gta5, euro truck simulator 2 și nu summer car…

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pe ce rezolutie joci?
Vezi ce brand e sursa, daca tot ai desfacut PC-ul, si vezi ce amperaj are pe railul de 12V.

https://outervision.com/b/XwhlWv

Consumul maxim la care poate ajunge sistemul, e vreo 300W,
si ai nevoie de macar 20A pe railul de 12V, pentru a putea sustine procesorul si placa video.

Problema e ca specificatiile surselor ieftine nu au nimic de-a face cu realitatea, sunt mult mai slabe, nu livreaza valorile inscrise pe ele.
Daca e Delux, Rasurbo, Rhombutech, Akyga, LC-Power, pot sa garantez ca e chestiune de timp pana va bubui.
Tot slabe sunt si InWin, Aerocool, Xilence, unele modele ieftine de Segotep si nJoy... si multe altele.

Totusi, daca ai avut noroc macar de un Segotep sau nJoy sub capota, nu trebuie sa iti faci griji mari.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

As fi tentat sa cred ca acesta e sistemul

https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-corvus-2200g/

DAR ai spus ca ai chipset b350m, acesta din linkul meu are B450.

Sursa sistemului din link e Thermaltake, e cel putin decenta.

| HESOYAMbruh explică (pentru NLS):

Nu prea mă pricep la surse dar am una de la corsair vs450

| HESOYAMbruh explică (pentru NLS):

Da acesta este dar cei de la PC garage mai schimba componentele când nu le mai au pe stoc

| NLS a răspuns (pentru HESOYAMbruh):

Daca e Corsair, stai linistit, va duce chiar si un consum apropiat de 450W.
PC-ul in configuratia actuala, consuma sub 300.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu cred că sursa va duce și placa video, deoarece placa video nu are două ventilatoare.
Și dacă nu o va duce, o sursă de 550 -600 w este mai ieftină decât placa video, și poți procura una.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu o sa duca. Placa are nevoie de 180w, pc-ul probabil 300w. O sa porneasca dar se stinge in jocuri daca e la utilizare mare