| gicu1956 a întrebat:

Salut prieteni TPU,ma poate ajuta cineva sa pun subtitrari la filme in diferite culori si sa le pun pe un stick ca ulterior sa le pot viziona pe un televizor, dar sa ramana culoarea aleasa, nu doar in alb? Cu respect si multe multumiri.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Filmul are atasat un fisier cu subtitrarea, cu extensia srt sau sub?

Daca da, s-ar putea ca metoda prezentata de colegul sa functioneze, nu am incercat-o inca.

Daca subtitrarea e inclusa in containerul filmului (mai ales daca filmul e in container mkv se practica des) si fisierul nu e vizibil in Windows, exista alte variante:
1. MKVtoolnix, se extrage subtitrarea din film,
se face ce a zis colegul, adica se deschide fisierul cu subtitrarea (srt, sub, etc...) in Microsoft WordPad (inclus in orice editie de Windows) sau Microsoft Word (din pachetul Microsoft Office), sau Writer (din pachetul LibreOffice) etc
se selecteaza tot textul, cu Ctrl+A
se modifica culoarea cu Text Color (de obicei o pictograma cu litera A in bara de meniu)
se salveaza fisierul, de preferat cu nume identic cu al filmului (practic doar extensie fisierelor va fi diferita).

2. se cauta o subtitrare pe internet, se modifica culoarea, se redenumeste cum am specificat mai sus si se adauga pe stick langa fisierul video.
In meniul playerului TV se poate alege daca va rula subtitrarea inclusa in film, sau una externa (cea din fisierul de langa film)

5 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Salut! Trebuie sa cauti subtitrarea filmului si sa o deschizi cu un editor de text, apoi apesi ctrl+a > font > color. Schimbi culoarea textului salvezi si ai rezolvat problema.

| gicu1956 explică (pentru viavo):

Fi mai explicit ca pentru un incepator mersi

| gicu1956 explică (pentru NLS):

Si subtitrarea tot culoare alba ramane am facut experienta asta

| NLS a răspuns (pentru gicu1956):

Atunci, dacă o vrei neapărat colorata, și televizorul (mai exact playerul) nu oferă posibilitatea de a schimba culoarea, tot ce mai rămâne e sa "arzi" subtitrarea pe fișierul video.
***Va rămâne definitiv vizibila, nu o vei mai putea ascunde.
Se face din orice editor video mai răsărit ce suporta importul de fișiere srt (DaVinci Resolve are o versiune gratuita și mi se pare ca poate importa srt. )
Se importa subtitrarea,
Setezi culoarea dorita
O randezi ca fișier video. (nu durează mult, fiind putina informație vizuala )
Suprapui acest fișier peste fișierul video și creezi randarea finala.

| NLS a răspuns (pentru gicu1956):

Filmul are atasat un fisier cu subtitrarea, cu extensia srt sau sub?

Daca da, s-ar putea ca metoda prezentata de colegul sa functioneze, nu am incercat-o inca.

Daca subtitrarea e inclusa in containerul filmului (mai ales daca filmul e in container mkv se practica des) si fisierul nu e vizibil in Windows, exista alte variante:
1. MKVtoolnix, se extrage subtitrarea din film,
se face ce a zis colegul, adica se deschide fisierul cu subtitrarea (srt, sub, etc...) in Microsoft WordPad (inclus in orice editie de Windows) sau Microsoft Word (din pachetul Microsoft Office), sau Writer (din pachetul LibreOffice) etc
se selecteaza tot textul, cu Ctrl+A
se modifica culoarea cu Text Color (de obicei o pictograma cu litera A in bara de meniu)
se salveaza fisierul, de preferat cu nume identic cu al filmului (practic doar extensie fisierelor va fi diferita).

2. se cauta o subtitrare pe internet, se modifica culoarea, se redenumeste cum am specificat mai sus si se adauga pe stick langa fisierul video.
In meniul playerului TV se poate alege daca va rula subtitrarea inclusa in film, sau una externa (cea din fisierul de langa film)

| JicaContra a răspuns:

Ma putin indoiesc, ca o sa reusesti, dupa cum vezi nu ti-a raspuns nimeni, iar eu stiu un singur format de subtitrare cu, culori, numita SSA/ass si care TREBUIE sa fie recunoscuta de tv