| JustFamous a întrebat:

Salut,recent am cumparat o placa video:
Gainward GeForce GTX 650 Golden Sample 1GB DDR5

Caracteristici: Procesor video: GeForce GTX 650
Frecventa procesor (MHz): 1071 MHz
Numar procesoare: 384 Cuda Cores
RAMDAC (MHz): 400 MHz
Serie procesor grafic: GeForce 600
Rezolutie maxima analog: 2048 x 1536
Rezolutie maxima digitala: 2560 x 1600
Slot: PCI Express
Tehnologie de fabricatie: 28 nm
Capacitate memorie (MB): 1 GB
Frecventa memorie: 5200 MHz
Latime de banda (Gb/s): 83.2 GB/sec
Latime de banda memorie (biti): 128
Tip memorie: DDR5
Tehnologii:
NVIDIA CUDA technology with CUDA C/C++, DirectCompute, and OpenCL support,
NVIDIA PureVideo HD technology,
NVIDIA Adaptive Vertical Sync,
NVIDIA Surround technology,
NVIDIA PhysX technology,
NVIDIA TXAA technology,
NVIDIA FXAA technology, NVIDIA 3D Vision ready
DirectCompute: Da
Shader Model: 5.0
SLI: Da
Versiune DirectX: 11.1
Versiune OpenGL: 4.2

Pretul a fost de 470 Ron.
Credeti ca a fost o achizitie buna? Intr-un buget de 500 Ron

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Aveai radeon 7770, care era cam la acest pret si era mai performanta(cu 10-20%).

| Gabi05 a răspuns:

Oameni buni, gtx650 1gb ia bataie de la hd7770 din toate punctele de vedere.

@just
Cuda se foloseste pentru editare video/cad-uri
Streaming se foloseste pentru inrrgistrari video.

Daca esti atat de ingust la minte sa le compari, atunci e clar ca undeva e o problema.

Cuda e un element dedicat altor lucruri fata de streaming.

Cat despre nVIDIA, nu e cu nimic mai buna ca radeon, doar ca refuzati sa credeti asta.

Cat despre achizitie, cred ca e cea mai prosta achizitie facuta in 2013.

In acei bani aveai hd7770 1 gb ddr5 care era cu vreo 20% mai buna ca Atentie gtx650 2gb ddr5.

Busul/Vram-ul nu conteaza, sunt doar de marketing.

| JustFamous explică:

Pai diferenta dintre 650 si 7770 este ca Procesoarele Cuda de pe Nvidia este dovedit ca sunt mai rapide decat Stream ce are ati... am latimea de banda mai mare. Procesorul de pe Nvidia este mai mare decat cel de 1050 de pe ati. Frecventa memoriei este de 4500 vs 5200 Nvidia iar diff de fret este de 84 lei pentru ceva mai slab dupa parerea mea.

| sltlp a răspuns (pentru JustFamous):

Si intrebare, ca ma amuza raspunsurile astea tacticoase tare si fara sens.
Folosesti tu cuda sau e un alt moft ca sa zici ca ai acolo cuda?
Ce conteaza latimea de banda, ce conteaza frecveta memoriei. 7770 te ia in orice joc, poate doar in starcraft 2 sa ai tu avantaj. In rest, in orice e depaseste. Gtx 650 are o performanta comparabila cu raden 7750 in gaming, care e cam 400 lei. Si nu stiu e la ce magazin ai vazut cu ca 7770 e mai scumpa, dar iti arat eu cat costa: http://www.pcgarage.ro/......play-port/
Nu mai pierdeti vremea cu teorii. Teoriile va omoara, iar practica e praf. Fara suparare.

| JustFamous explică:

Multumesc ca mi-ai raspuns iti respect parerea dar tot nu regret Nvidia deoarece http://www.youtube.com/watch?v=P0yx1oFhl24 Uite diferenta nVIDIA si ati... :D Numai Bine :)

| SilviaDulcik a răspuns (pentru JustFamous):

Hai sa mai incercam o data faza cu performanta :

http://www.tomshardware.com/......18-10.html

http://www.bit-tech.net/......b-review/4

Am mai auzit de faza : "Mi-am luat Nvidia ca are CUDA si Physx" care CUDA e un fel de placebo si Physx e o magarie, aceea "fizica complexa" o poate face procesorul cu o mana legata la spate.