| DinuCristi a întrebat:

Salut.Recent am cumparat un laptop compaq, iar cand incerc sa instalez windowsul imi apare urmatoarea intrebare pe fond albastru:windows has been shut down to prevent damage to your computer.Am inteles ca trebuie sa schimb ceva la setarile hdd-ului din bios, dar nu gasesc asa ceva in bios...

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Iti apare asa, pentru ca tu incerci sa instalezi Windows XP pe un HDD SATA. Te sfatuiesc sa instalezi Windows 7 si nu o sa mai ai problema asta.
Totusi, daca vrei sa ramai pe Windows XP, cauta in Bios ceva legat de AHCI SATA Mode. Dai pe Enable daca este pe DIsable, sau invers.

2 răspunsuri:
| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Da,face asa pentru ca este SATA.intri in Bios.si schimbi

| DinuCristi explică:

In bios chiar nu am gasit nimic legat de ahci sau sata. oricum o sa pun windows 7.multumesc