| alextudor2688 a întrebat:

recent am incercat sa bag windows xp pe un pc mai vechi. i am dat repair windows pentru ca nu pot intra in meniu cand dat boot cd la start windows se blocheaza nici nu pot da f8 sau altceva..pe alt pc merge cd ul cu windows perfect. am deschis iar windowsul i am dat repair ...pe la jumatate sa blocat..si am ramas si fara windows si nici nu pot da la formatarea partitilor. imi da ecran albastru cu eroare 0000xxx etc k as avea virusi..stie cineva daca poate fi si cv din bios?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Ar trebui sa mearga xp pe pentium 3 daca este atat de vechi dar probabil problema este de la hard.
Iti recomand sa iei hardul ata si sa il pui pe alt sistem cu windows instalat sau sa bootezi de pe un stick ca sa il formatezi.
Curata cd romul la calculatorul vechi sau incearca sa formatezi hardul fara o placuta de ram daca ai 2, poate este stricata o placuta de ram.
Incearca sa instalezi windowsul de pe stick, nu stiu sigur daca functioneaza pe sisteme mai vechi dar poti incerca.
Daca imi mai vin idei cu ce ar putea fi revin.

| EdiC a răspuns:

Incearca sa faci rost de windows 98 sau 2000 ca daca ie mai vechi nu o sa iti mearga

| alextudor2688 explică:

Am o configuratie d 3000+ 512ram etc nu e nicic asa vechi o sa incerc cu alt cd sau hddd in alta unitate