| anonim_4396 a întrebat:

Salut, recent am vrut sa deschid un server de Minecraft pentru a ma juca cu prieteni, dar nu reusesc sa fac port forwarding :/

Am intrat pe pagina de configurare a router-ului (192.168.1.1) si am introdus toate datele bine, dar folosind unele site-uri am descoperit ca port-ul tot nu era deschis.

Am incercat sa intru un firewall si sa pun niste exceptii pentru portul, `25565` in cazul meu, dar tot nu merge.

Este deja 1 noaptea si sunt foarte obosit pentru ca de cateva ore tot incerc sa rezolv problema si nu imi pot da seama de ce partea de port forwarding nu merge sad Help please

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Ip intern : ip-ul computerului pe care ai serverul în rețeaua locală

Port intern : 25565
Port extern : 25565

Verifică pe ping.eu cu serverul deschis. Asigură-te că în configul șervetului ai pus toate alea cum trebuie.

Încă ceva : am avut un isp înainte la care era imposibil sa faci port forwarding pentru că oamenii mai aveau un firewall pe undeva în rețea.

| JicaContra a răspuns:

Www.ip8.com
in pagina routerului la wan ai un IP... IDENTIC cu ce spune site-ul de mai sus, daca nu, atunci port-forwarding-ul e frectie la picior de lemn, NU AI IP PUBLIC, DECI NU MERGE, orice ai face cu port forwarding-ul

| Alexandru_Filip_1998 a răspuns:

Iti recomand cu incredere sa folosesti aternos care e un website pentru a crea servere de minecraft gratuit si e mult mai simplu! Succes

| PainTech a răspuns (pentru Alexandru_Filip_1998):

Aternos pune limite mari pe performanta, distanta de răbdare e extrem de mică. Nu e o idee bună să folosești aternos dacă faci multe proiecte tehnice că cel mai probabil nu o sa meargă. Ah, și un lag de nu se mai poate uneori.

Mai bine faci tu serverul happy