| Ovidiu4700747 a întrebat:

Salut, Recent mi-am comandat câteva componente ce voi spune mai jos, tot ce vreau să îmi oferiți este o sursă bună și dacă la placa de bază asta nouă la (PC Nou) pot pune 1050ti-ul?

PC Vechi...
Placă Video: GTX 1050Ti 4GB OC fără alimentare.
Placa de Bază: MSI H110M Pro-D
Memorie Ram: Kingston HyperX Fury DDR4, 2133mhz, 4GB, CL15 Single Channel.
Procesor: i5-6402P
Hard-Disk: Toshiba 1TB, SATA-lll, 7200RPM, 64MB.

PC Nou...
Placă Video: GTX 1050Ti 4GB OC fără alimentare. (Mutat din PC vechi)
Placă de Bază: Asus H110M-K.
Memorie Ram: G.Skill DDR4, 2133mhz, 8GB, C15, Dual Channel.
Procesor:  i5-6402P (Mutat din PC vechi)
Hard-Disk: Seagate BarraCuda 2TB, SATA-III, 7200RPM, 256MB.

Răspuns Câştigător
| greyyhatt111 a răspuns:

Poti pune placa video fara niciun fel de problema, ca sursa orienteaza-te la una cu minim 500W si cu certificare Bronze, eu am o sursa nJoy Titan+ de 500W si chiar isi face treaba si este silentioasa, daca o gasesti, cumpar-o pe aceasta, este foarte buna, daca nu, EVGA, FSP, Corsair, astea sunt firme bune.

| Ovidiu4700747 explică (pentru greyyhatt111):

Ce zici de: Sursa Segotep SG-600A 500W?

| greyyhatt111 a răspuns (pentru Ovidiu4700747):

E ok!

| Ovidiu4700747 explică (pentru greyyhatt111):

Nu mai contează, am luat exact ce ai și tu, dar mi s-a spus că posibil să nu aibă cică 500W este adevărat?

| greyyhatt111 a răspuns (pentru Ovidiu4700747):

In momentul in care iti scriu acest mesaj este foarte probabil ca tu ai sursa in calculator, si este functional.
Man, ca sa iti explic, toate sursele care au certificare 80+ bronze in sus iti garanteaza ca vei avea 80% din 500W fara doar si poate, iar la ce sistem ai tu este arhisuficient 80% din 500W, ceea ce ar veni 400W reali. Nicio sursa de pe piata nu va avea un numar fix de watti reali ci doar un procent din acei watti, spre exemplu daca ti-ai fi luat o pocnitoare de sursa la 50 de lei cu 500W, tu de fapt ai fi putut avea 250W sau chiar mai putin neavand certificare, PC-ul tau ar fi putut merge chiar si cu o sursa de 350W certificata.

| Ovidiu4700747 explică (pentru greyyhatt111):

Salut, având în vedere că timp de 2 ani sursa de la FSP cu 450W a mers bine, sunt sigur că și asta merge bine. Așa gândesc eu logic.